Przejdź do treści

Astronomia

Astronomia to jedna z najstarszych i najbardziej fascynujących nauk na świecie. Zajmowały się nią już starożytne cywilizacje, m.in. Babilończycy, Egipcjanie, Grecy, Hindusi, Majowie, Chińczycy.
 
Startrails - ślady gwiazd. Źródło: Free-Photos / Pixabay.

Współcześnie astronomia należy do najintensywniej rozwijających się dziedzin nauki. Ma ścisłe związki z fizyką, ale także z innymi naukami matematyczno-przyrodniczymi. Znanych jest wiele działów astronomii: astrofizyka, kosmologia, heliofizyka, mechanika nieba, astrometria i wiele innych. Są też działy astronomii dotyczące zakresu promieniowania, którym się zajmują: astronomia optyczna, astronomia podczerwona, radioastronomia, astronomia rentgenowska, astronomia promieniowania gamma

Urania - Polski Portal Astronomiczny ma na celu przybliżanie świata astronomii, najciekawszych odkryć, badań polskich astronomów i piękna Wszechświata. Astronomia jest dziedziną nauki, która ma szczególną rolę w popularyzacji nauki ze względu na elementy działające na wyobraźnię młodych ludzi: najnowocześniejszą technikę używaną w jej badaniach i niesamowite obrazy kosmos.

Astronomią zajmują się zawodowi astronomowie, ale także bardzo liczne grono miłośników astronomii, z których część ma zacięcie naukowe i można ich nazwać astronomami amatorami w bardzo pozytywnym znaczeniu tego terminu.
 
Środowisko astronomiczne w naszym kraju jest reprezentowane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) zrzeszające zawodowych astronomów. Istnieje też wiele organizacji astronomicznych zrzeszających miłośników astronomii, np. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

Głównym polskim czasopismem popularnonaukowym poświęconym tej dziedzinie jest "Urania - Postępy Astronomii", ukazująca się jako dwumiesięcznik. Wydawcami "Uranii" są wspólnie PTA i PTMA.