Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korelacja godzin w stosunku do obrotu ziemi wokół słońca
Cześć,

Mam takie dziwne pytanie, które dosyć mocno mnie nurtuje. Chodzi mi konkretnie o to w jaki sposób godziny liczone na ziemi tak dobrze zgrywają się z okrążaniem słońca przez ziemię (nie chodzi mi o ruch obrotowy w okół osi ziemskiej). Dla przykładu w Polsce w styczniu o godzinie 12 popołudniu słońce jest w zenicie bo nasza strona planety jest zwrócona ku słońcu. Sześć miesięcy później, kiedy ziemia wykonała połowę okrążenia wokół słońca i znajduje się po przeciwnej stronie ekliptyki (czerwiec / lipiec) o godzinie 12 popołudniu powinien być raczej środek nocy, bo ziemia powinna być o tej godzinie zwrócona od słońca a nie w jego kierunku. Zrobiłem taki poglądowy rysunek:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Witam,

na samym początku chciałbym nadmienić, że godziny na Ziemi nie do końca zgrywają się z tym w jaki sposób Słońce pada na nią. Stąd istnienie roku przystępnego. Wink Co do Twojego rysunku poglądowego. Jest on nie do końca poprawny. Powinieneś uwzględnić również ruch obrotowy ziemi wokół własnej osi. Pamiętaj, że długość dnia również się zmienia. Z czego to według Ciebie wynika? Dlaczego Słońce jest krócej na niebie?
Odpowiedz
Ok ale raczej nie do końca jest tak jak piszesz. Dni są krótsze lub dłuższe ze względu na nachylenie osi ziemi do słońca. Prędkość obrotowa ziemi jest stała a godziny wyznaczają pełen obrót wokół własnej osi, co jest niezależne od okrążenia słońca. Także konkretna godzina przypada określonemu stopniowi obrotu wokół własnej osi. Dlatego jeżeli zakładamy że godzina 12 przypada na dajmy na to 200 stopni obrotu wokół osi, to tak będzie również jeżeli Ziemia wykona pół okrążenia wokół słońca. Jeżeli taka pozycja przypada w danym czasie na ekspozycję ku słońcu to po upływie 6 miesięcy ta sama pozycja powinna przypadać na w kierunku id słońca.

I chciałem przypomnieć że oczywiście mój rysunek nie zawiera nachylenia osi Ziemi co do zobrazowania przykładu nie ma znaczenia.
Odpowiedz
Ciekawa zagwozdka. Dzięki za objaśnienia. Rysunek bardzo pomocny do zrozumienia tematu.
Odpowiedz
Najsampierw proponowałbym zapoznać się z pojęciem punktu podsłonecznego.
Odpowiedz
Nie znałem tego określenia, dzięki. Przeszukałem internet ale to niczego nie tłumaczy. Punkt podsłoneczny odnosi się do punktu w którym słońce jest w zenicie dla danego dnia roku i naturalnie przypomina sinusoidę z północy na południe ze względu na nachylenie osi ziemi. Ma to związek z długością dnia dla danej pory roku. Jednak punkt podsłoneczny nie odnosi się do cyklu dobowego i jego związku z okrążaniem słońca przez ziemię.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości