Przejdź do treści
Gry planszowe są doskonałą okazją, a niekiedy i pretekstem, do spędzenia czasu z rodziną czy znajomymi. To hobby dla każdego – dzieci, dorosłych, seniorów... Niestety, mimo rosnącej popularności tej formy spędzania czasu, wiele osób wciąż uważa planszówki za niepoważną rozrywkę zarezerwowaną dla najmłodszych. Co więc zrobić, gdy rodzina nie ma ochoty na rozegranie nawet krótkiej partii, znajomi patrzą na nas jak na szaleńca próbującego zachęcić ich do dziecinnych gier, a proponowane tytuły nie zyskują aprobaty? Porzucić planszówki i włączyć komputer? Nic takiego! Przecież to gry towarzyskie, wystarczy więc znaleźć odpowiednio nastawione do zabawy towarzystwo!

   

Doskonałym miejscem do szukania osób zainteresowanych planszówkami są media społecznościowe. Na popularnym Facebooku gracze chętnie zakładają grupy zrzeszające planszówkowych mieszkańców swoich miejscowości, powstają też miejsca, w których można szukać ludzi chętnych usiąść przy planszy. Nigdy nie zaszkodzi odezwanie się na Grach Planszowych, największej tego typu grupie na Facebooku. Celowo stworzonym do takich pytań miejscem jest licząca około tysiąca członków grupa Zaproś mnie na planszówkę. Nawet jeśli nie uda się dzięki niej znaleźć mieszkających niedaleko graczy, to można liczyć na informacje na temat miejsc, w których urządzane są spotkania z planszówkami.

W dużych miastach można znaleźć regularnie grające grupy, zbierające się np. w pubach, różnego rodzaju klubach czy nawet na uczelniach. Informacje o nich często pojawiają się na forum Gry-planszowe.pl, w specjalnym poświęconym spotkaniom dziale. W pełnych barów i restauracji metropoliach oraz ośrodkach akademickich na ogół istnieją lub powstają też te lokale skierowane do graczy. Warto tutaj wspomnieć o Padbarach lub typowo planszówkowych Hexach.

   

Przywilejem głównie dużych miast są również sklepy z grami planszowymi, z których część umożliwia poznanie nowych tytułów lub też przyniesienie czegoś własnego. Są to na ogół niewielkie, kameralne miejsca, jednak w dobie konkurencji ze strony sklepów internetowych, te stacjonarne coraz częściej starają się przyciągać klientów innymi zabiegami. Niejednokrotnie mogą się one pochwalić stałą grupą bywalców, których raczej nie trzeba namawiać do rozegrania partii. Jeśli więc w pobliżu masz sklep planszówkowy, to istnieje szansa, że uda Ci się w nim zagrać czy wziąć udział w turnieju.

W gorszej sytuacji znajdują się gracze z mniejszych i całkiem małych miejscowości. Nawet jeśli obywają się tam jakieś spotkania z planszówkami, to niejednokrotnie brakuje im rozgłosu. Warto zawsze zasięgnąć języka w lokalnej bibliotece lub domu kultury, gdyż te instytucje naturalnie "przyciągają" graczy. Zdarza się też, że mimo braku zorganizowanej grupy dyrekcja takich miejsc jest przychylna nowym inicjatywom i gotowa wesprzeć powstający klub planszowy finansowo lub chociaż oferując pomieszczenie do grania. Warto spróbować!

Świetną, ale już nieco mniej komfortową, okazją do spędzenia czasu przy planszówkach są poświęcone im imprezy i konwenty! Informacje o tych pierwszych najłatwiej znaleźć na różnego rodzaju blogach poświęconym grom. Największymi wydarzeniami tego tupu w kraju są odbywający się w Gdańsku Festiwal Gramy oraz warszawskie Planszówki na Narodowym. Z roku na rok powstaje coraz więcej tego typu inicjatyw, a festiwale gier planszowych odbywają się między innymi we Wrocławiu (Gratislavia, Wrocław Games Fest), Gliwicach (Pionek), Krakowie (Gralicja), Łodzi (Łódzki Port Gier), Warszawie (Rzuć kostką), Poznaniu (GRAnat), Lublinie (Board Mania), Bydgoszczy (Noc Planszówek). W kwietniu 2016 roku pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowano też w Koszalinie (Planszówki nad morzem).

Gry planszowe są też nieodzownie już związane z konwentami poświęconymi fantastyce. Można na nich znaleźć wypożyczalnie gier wraz z miejscem do zabawy (games roomy), a często także wydawców i sklepy sprzedające planszówki. Podobnie jak i imprezy poświęcone jedynie planszówkom, konwenty różnią się od siebie swoim zasięgiem i wielkością, jednak obecnie każde większe miasto stara się mieć własne wydarzenie tego typu. Doskonałą bazą wiedzy w tym przypadku staje się Informator Konwentowy.

Okazji do spotkania przy planszówkach jest więc masa! Najtrudniejsze zadanie mają mieszkańcy mniejszych miast, ale i oni – przy odrobinie chęci i czasami gotowości do podróży – mogą znaleźć współgraczy. Wraz z rosnącą popularnością tego hobby można też zakładać, że imprez i spotkań poświęconych planszówkom będzie w Polsce coraz więcej.


Autor: Wiktor Szafranowicz