Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 29 Maj 2017
Jak co tydzień zapraszamy na podsumowanie działań związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Dzisiaj o przygotowaniach do przyjęcia kapsuły zaopatrzeniowej Dragon, odlocie dwuosobowej załogi i o eksperymencie NICER, który zbada dokładniej pulsary - tajemnicze obiekty, mówiące wiele o zachowaniu materii w ekstremalnych gęstościach.

W skrócie


Z zewnętrznego urządzenia zainstalowanego na japońskim module Kibo wypuszczono ostatnio 17 minisatelitów standardu CubeSat. Niewielkie urządzenia będą orbitowały wokół Ziemi przez około dwa lata. Wykonają w tym czasie obserwację górnych warstw ziemskiej atmosfery i tzw. pogody kosmicznej.

W ubiegłym tygodniu Oleg Nowicki i Thomas Pesquet trenowali na stacji procedurę powrotu na Ziemię. Obaj wsiądą do Sojuza MS-03, który 2 czerwca zakończy ich trwającą 196 dni misję. Lądowanie w kazachstańskich stepach przewidywane jest na 16:10 polskiego czasu.

Wykonano z powodzeniem test statyczny rakiety Falcon 9 przed planowanym 1 czerwca startem z Cape Canaveral. Rakieta wyniesie zaopatrzenie dla załogi stacji, w tym nowe eksperymenty naukowe, o których pisaliśmy krótko w poprzednim odcinku serii. Rakieta Falcon 9 wzniesie się w powietrze w piątek o 23:55 polskiego czasu.

Rok działania dmuchanego modułu BEAM


Minął już pierwszy rok planowanego na dwa lata działania na ISS dmuchanego modułu BEAM. Wyprodukowany przy współpracy NASA i prywatnej firmy Bigelow Aerospace z Nevady moduł ma zademonstrować, że nie potrzeba wcale twardych materiałów, by zbudować w pełni funkcjonalny moduł przeznaczony do przebywania ludzi w kosmosie.

Astronauci już przez rok razem z kontrolerami na Ziemi badają jak rozkładany moduł zachowuje się na orbicie. Badają w szczególności zdolność ochrony człowieka przed ekstremalnymi warunkami panującymi w kosmosie. Monitorowana jest ciągle jego integralność, stabilność termalna, odporność na śmieci kosmiczne czy promieniowanie.

Całe wnętrze modułu wypełnione zostało masą sensorów. Część z nich ma za zadanie wykrywać uderzenia z zewnątrz. Dotąd zarejestrowano kilka takich przypadków, które ku zadowoleniu producentów i NASA, nie spowodowały żadnych szkód. Przed zniszczeniami chroni moduł wiele warstw zewnętrznych.

Naukowcy są w stanie w czasie rzeczywistym obserwować poziom promieniowania kosmicznego występującego wewnątrz modułu. Okazuje się, że tzw. galaktyczne promieniowanie kosmiczne występuje w takiej samej intensywności jak w konwencjonalnych modułach stacji.

Pod koniec kwietnia na jednym z sensorów radiacji zamontowano wydrukowaną w drukarce 3D na stacji półsferyczną osłonę. Następnie będzie ona podmieniona na grubszą, a potem jeszcze grubszą, również stworzoną na stacji osłonę. Różnice w danych pomiędzy osłonionym i drugim niechronionym detektorem i różnice w grubościach powłok pozwolą na lepsze poznanie spektrum energetycznego promieniowania.

Od rozłożenia modułu astronauci weszli do niego 9 razy. Oprócz prac przy detektorach, za każdym razem zbierane były próbki biologiczne z wnętrza modułu. Próbki i czujniki wracają na Ziemię i są poddawane dalszym analizom.

Instrument NICER zaobserwuje gwiazdy neutronowe


1 czerwca na pokładzie Dragona poleci NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer), który zostanie zainstalowany na pokładzie stacji i będzie narzędziem pierwszej dedykowanej gwiazdom neutronowym misji na ISS. Naukowców ciekawią te obiekty z uwagi na ich niesamowitą gęstość, która powoduje, że materia w ich wnętrzu zachowuje się w dziwny sposób. Naukowcy przy pomocy instrumentu NICER chcą sprawdzić jak gęsto upakowane neutrony razem z protonami i elektronami w egzotycznych stanach, nie tworzące już wyraźnie wydzielonych atomów zachowują się w tych specyficznych warunkach.

Kuzynami gwiazd neutronowych są czarne dziury, którym gwiazdy neutronowe jako jedyne ustępują pod względem gęstości upakowania materii. Czarnych dziur z uwagi na to, że przez wysoką grawitację tworzą wokół siebie horyzont zdarzeń nie da się bezpośrednio obserwować, dlatego gwiazda neutronowa jest dla naukowców najgęstszym obiektem, który można zaobserwować bezpośrednio.

NICER zaobserwuje obracające się gwiazdy neutronowe zwane pulsarami. Pulsary mogą wykonywać kilkaset obrotów na sekundę. W połączeniu z ekstremalnym polem magnetycznym generowanym przez te gwiazdy, wytwarzają się na niej tzw. gorące plamy emitujące promieniowanie rentgenowskie.

NICER będzie obserwował te plamy i intensywność z jaką zmienia się jasność pulsarów. To w połączeniu z analizą silnego zakrzywienia czasoprzestrzeni jakie wywołuje tak masywny obiekt umożliwi ustalenie dokładnych promieni obserwowanych gwiazd i tym samym przybliży nas do poznania ich dokładnej struktury.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Peggy Whitson i Thomas Pesquet wewnątrz modułu BEAM podczas jeden z dziewięciu inspekcji, które miały miejsce w czasie pierwszego roku działania modułu. Źródło: NASA.