Przejdź do treści
Dodane przez grabianski - 11 paź 2017

Dzisiejsze Aktualności z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zdominują spacery kosmiczne: przeprowadzony w ubiegły czwartek i ten wczorajszy. Zapowiadamy też najbliższy lot zaopatrzeniowy Progressa.

Ramię robotyczne prawie jak nowe


Amerykańscy astronauci Randy Bresnik i Mark Vande Hei spędzili w czwartek prawie 7 godzin na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Para wykonała ważną pracę konserwacyjną przy ramieniu robotycznym Canadarm2, który odpowiada za wiele zdalnych prac na stacji i cumowanie pojazdów kosmicznych.

Spacer oznaczony kryptonimem EVA-44 był 203. spacerem kosmicznym na pokładzie ISS. Praca przebiegała bardzo sprawnie i astronauci wykonali główny cel jakim była wymiana niedomagającej już końcówki (efektora LEE-A) ramienia robotycznego.

Po zakończeniu wymiany przy ramieniu, astronauci udali się w inne miejsca aby przygotować sprzęt pod przyszłą pracę zdalną i na kolejne spacery kosmiczne. Randy Bresnik zakończył już swój 3. spacer kosmiczny i zgromadził w sumie 18 godzin i 45 minut na zewnątrz ISS. Dla Marka Vande Hei było to pierwsze wyjście w przestrzeń kosmiczną.

Czwartkowy spacer był już 8. w tym roku. 6 poprzednich to były amerykańskie wyjścia, a jedno z nich było wykonane przez Rosjan.

Dwa spacery kosmiczne w pięć dni


Pięć dni po wymianie jednej z końcówek ramienia robotycznego Canadarm2, ta sama dwójka astronautów ponownie wyszła na zewnątrz kompleksu orbitalnego. Tym razem głównymi celami spaceru było naoliwienie przyłączonego w czwartek mechanizmu i wymiana jednej kamery zewnętrznej.

204. spacer kosmiczny przeprowadzony na ISS rozpoczął się oficjalnie we wtorek o 13:56 polskiego czasu. Astronauci poradzili sobie sprawnie ze wszystkimi postawionymi zadaniami i wykonali kilka dodatkowych. Spacer trwał łącznie 6 godzin i 26 minut. Randy zgromadził w tej chwili 25 godzin i 11 minut samodzielnego przebywania w przestrzeni kosmicznej. Po dwóch spacerach w próżni bilans dla Vande Hei wynosi 13 godzin i 21 minuty.

Za tydzień w środę Randy Bresnik ma zaplanowane jeszcze jedno wyjście w przestrzeń kosmiczną, tym razem z Joe Acabą. Astronauci dokończą wtedy przygotowanie do pracy końcówki LEE-A w ramieniu robotycznym, zainstalują kolejne kamery i wykonają kilka mniejszych prac.

Przygotowania do rekordowego lotu Progressa


Rosja planuje znacząco przyspieszyć podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas najbliższego lotu kapsuły zaopatrzeniowej Progress MS-07 czas od startu do dokowania ma wynosić niecałe 4 godziny. Co ciekawe, nowe rozwiązanie powodować będzie oszczędność na paliwie. Nie zmieni się zuzycia paliwa do manewrów, a o 20 kg zmniejszy się ilość paliwa używana do utrzymywania położenia statku.

W ostatnich latach zarówno zaopatrzeniowe Progressy jak i kapsuły załogowe Sojuz lecą zazwyczaj po trajektorii zajmującej cztery orbity wokół Ziemi zanim statek przycumuje do doku na ISS. Lot na stację trwa więc około 6 godzin. Wprowadzona w 2012 roku nowa trajektoria znacząco usprawniła loty, które w erze wahadłowców zajmowały dwa dni (34 orbity).

W celu jeszcze większego zmniejszenia okresu do dokowania, inżynierowie rosyjskich statków zmienili strategię lotu. Poprzednio na trwającej 4 orbity trajektorii, podczas pierwszej orbity wykonywano obliczenia parametrów spotkania (nachylenie płaszczyzn orbit, różnica kątowa między stacją i statkiem). Dopiero na następnych orbitach wykonywane były odpalenia o ściśle określonych zmiennych. Teraz odpalenia odbędą się już na pierwszej orbicie, a manewry korekcyjne będą potem bazować na obliczonej trajektorii z uwzględnionymi już w obliczeniu, zaplanowanymi wcześniej odpaleniami.

Dzięki skróceniu czasu podróży, astronauci będą mogli szybciej doświadczyć wygód stacji, przesiadając się z ciasnych kapsuł Sojuz. Przyspieszone loty załogowe zostaną jednak wprowadzone dopiero, gdy zaopatrzeniowe statki Progress potwierdzą bezpieczeństwo takich lotów.

Rakieta Sojuz 2.1a wyniesie statek towarowy Progress 12 października. Rakieta wystartuje o 11:32 polskiego czasu ze stanowiska 31/6 w kosmodromie w Bajkonur.

Źródło: NASA/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Mark Vande Hei i Randy Bresnik podczas pierwszego wspólnego spaceru kosmicznego 5 października 2017 roku. Źródło: NASA.