Przejdź do treści

Kometa C/2011 W3 widziana z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


C/2011 W3 (Lovejoy) - to największy fragment kometarny pochodzący z grupy Kreutza widziany od 1965 roku! Kometa odkryta została 29 listopada 2011 przez australijskiego miłośnika astronomii, Terrego Lovejoya.

Peryhelium komety wypadające w odległości zaledwie 100 tys km od fotosfery Słońca osiągnęła 16 grudnia 2011 roku. Dwa dni przed peryhelium kometa znalazła się w zasięgu pola widzenia sondy kosmicznej SOHO, w obrębie której blask wzrastał z +2 aż do -4 magnitudo. Na krótko przed minimalnym zbliżeniem warkocz komety oraz otoczka gwałtownie zanikły, które stały się znów widoczne kilkanaście godzin po peryhelium. Aktywność komety jeśli chodzi o emisję pyłu była wówczas znacząco większa. Kilka dni później donoszono, iż C/2011 W3 Lovejoy najprawdopodobniej doznała rozpadu. Kilka dni po peryhelium stała się ponownie widoczna z południowej półkuli ziemi, świecąc na nocnym niebie z blaskiem om +2 magnitudo, przypominając swoim kształtem wydłużone cygaro. Tu też podobieństwo było porównywalne z kometą Ikeya-Seki, z 1965 roku należącej do tej samej rodziny.



Kometa Lovejoy w trakcie przelotu przez peryhelium "straciła" swój warkocz wykształcając go ponownie kilkanaście godzin później.
Źródło: Sungrazing Comets




Kometa Lovejoya podczas peryhelium. Zdjęcie: sonda STEREO B (EUVI)