Przejdź do treści

Jodrell Bank to nazwa dobrze znana każdemu miłośnikowi astronomii, interesującemu się choć trochę historią radioastronomii. Wszak jest to obserwatorium astronomiczne w Anglii ze słynnym 72-m radioteleskopem (liczącym sobie prawie pół wieku — obecnie po liftingu), którym dokonano odkrycia pulsarów!

Airsculpture - Quark Soup

Jednak miłośnikom muzyki elektronicznej, od kilku lat, Jodrell Bank kojarzy się z serią cyklicznych koncertów aranżowanych w tamtejszym planetarium. Wiele z nich zostało zarejestrowanych i wydanych na płytach kompaktowych.

Prekursor tzw. „kosmicznego rocka” — zespół Tangerine Dream — niestety, nie gra już tak, jak dawniej. Dzisiejsza twórczość tego legendarnego zespołu w niczym nie przypomina dokonań z lat 70. (patrz Urania-PA 6/2002). Niedoskonałość aparatury do rejestracji i edycji dźwięku w owych czasach sprawiła, że słuchając ich nagrań z okresu świetności odczuwa się jednak pewien niedosyt. „Ach, żeby tak chłopaki zagrali to dziś na nowo…” Niestety, Edgar Froese wraz z synem i kompaniją, jeśli grają coś z tamtych czasów, to raczej w konwencji… hm, dyskotekowych miksów.

Lecz, jak mawia stara łacińska maksyma: natura horret vacuum (przyroda pustki nie znosi)! W ostatnich dekadach XX w. pojawiły się zespoły, które szczelnie wypełniły niszę muzyki zwanej „szkołą berlińską”1 (oprócz Tangerine Dream do jej prekursorów zalicza się takich tuzów elektronicznego rocka jak Klaus Schulze czy zespół Ash Ra Tempel).

Dzisiejszych naśladowców i kontynuatorów berlińczyków mogliśmy usłyszeć właśnie na koncertach w Jodrell Bank. Ich organizatorem jest grupa brytyjskich i belgijskich fanatyków tego rodzaju muzyki, działająca pod nazwą Synth Music Direct (http://www.synthmusicdirect.com).

Koncerty w planetarium pod jednym z największych radioteleskopów uatrakcyjniane były pokazami slajdów, bardzo często z obrazami obiektów astronomicznych, wideoprojekcjami i sterowanymi komputerowo światłami oraz laserami, a wszystko to tworzyło niezapomniany klimat.

Pierwszy z serii koncertów odbył się 18 maja 1996 r., a wystąpiły wówczas dwa zespoły: Radio Massacre International i Airsculpture. Do września 2002 r. miało tam miejsce jeszcze ponad dwadzieścia takich koncertów, podczas których prezentowali się następujący wykonawcy: Ian Boddy, Redshift, Asana, Synthetik, Paul Nagle, Stephan Whitlan, Under The Dome, Arcane, Kubusschnitt, Detlef Keller & Mario Schonwalder, Rainbow Serpent, Syndromeda, RAMP, Cosmic Hoffman, Free System Projekt, Pyramid Peak, Andy Pickford, David Wright & Robert Fox, T-Bass UK i Ashok Prema z Robem Jenkinsem. Później, z powodów technicznych koncerty przeniesiono do National Space Centre w Leicester.

Nie ukrywam, iż właśnie dzięki zarejstrowanym na płytach CD koncertom z Jodrell Bank mogłem odświeżyć miłą mi przestrzeń muzyczną, czego i Wam, Drodzy Czytelnicy, serdecznie życzę…

(Źródło: „Urania — PA” nr 1/2004)