astronomia amatorska

Zaskakujące odkrycie zaobserwowanej już wcześniej supernowej

CGS2004A to obiekt, który objawił się astronomom dość niespodziewanie - to także dobry kandydat na supernową. Leży w galaktyce oddalonej od nas o prawie 50 milionów lat świetlnych. Został po raz pierwszy zauważony w styczniu zeszłego roku, choć teoretycznie zaobserwowano go dużo wcześniej. Jak to mozliwe?

Zmarł Tadeusz Szufa, pasjonat budowy amatorskich teleskopów astronomicznych

Tadeusz Szufa
Otrzymaliśmy smutną informację, że 17 października 2016 r. zmarł Tadeusz Szufa, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Miał 95 lat.

W Koszalinie kończy się budowa obserwatorium astronomicznego

Artystyczna wizja obserwatorium, które powstaje w Koszalinie
Nadchodzi dobry czas dla miłośników astronomii w Koszalinie. Obserwatorium astronomiczne w tym mieście jest na realizacyjnym finiszu - jego otwarcie możliwe jest do końca tegorocznych wakacji.

Reaktywowano oddział PTMA we Wrocławiu

Miłośnicy kosmosu z Wrocławia postanowili przyłączyć się do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Oddział we Wrocławiu będzie 20. oddziałem PTMA w Polsce.

Astronarium nr 11 o obserwatoriach społecznych

60 cm teleskop w Niedźwiadach
Dzisiaj o godz. 17.30 ogólnopolska premiera następnego odcinka Astronarium. Odcinek nosi tytuł "Obserwatoria społeczne". Zostaną w nim pokazane trzy prywatne obserwatoria astronomiczne: w Truszczynach, w Niedźwiadach i w Rzepienniku Biskupim.

Rozpoczęła się kampania F-HUNTERS obserwacji rozbłysków słonecznych

Kampania obserwacji rozbłysków słonecznych F-HUNTERS / F-CHROMA
Pojawiła się okazja dla astronomów amatorów na wsparcie naukowców w badaniach Słońca. 19 września wystartowała kampania obserwacyjna F-HUNTERS w ramach europejskiego projektu F-CHROMA. W Polsce koordynuje ją Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Kampania potrwa do 27 września 2015 r.

Trwa Toruński Zlot Miłośników Astronomii TZMA 2015

Po raz piąty w Toruniu zorganizowano zlot miłośników astronomii. Potrwa od 13 do 16 sierpnia. Na uczestników czekają liczne atrakcje, w tym odwiedziny w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia. W sobotę 15 sierpnia będzie dzień otwarty dla mieszkańców Torunia.

Strony

Subscribe to RSS - astronomia amatorska