bolid

Potężny bolid na dalekim wschodzie Rosji

Detektory zainstalowane na amerykańskich satelitach wojskowych obserwujących w podczerwieni wykryły najpotężniejsze zjawisko bolidowe od prawie dwóch lat. Nad wschodnim wybrzeżem Rosji, na północ od półwyspu Kamczatka zaobserwowano bolid dla którego wydzielona energia porównywalna była z niewielką bombą atomową. Bolid pojawił się 15 grudnia 2017 roku o godzinie 13:14:37 UT, zaobserwowana energia odpowiada równoważnikowi 6.4 kT.

Pierwsze wyniki dla bolidu z 06.10.2017

Wieczorem 6 października w Polsce nisko nad zachodnim horyzontem obserwowano bolid trwający kilkanaście sekund. Znamy już wstępne parametry trajektorii i orbity dla tego zjawiska. Bolid pojawił się na południowy wschód od Berlina, zakończył nad Bałtykiem na północ od wyspy Wolin. Wyniki udało się uzyskać dzięki dodatkowym danym dostarczonym przez niemieckie stacje bolidowe (w tym stacje należące do DLR).

Dwa jasne bolidy nad Polską!

W ciągu ostatniego tygodnia niebo nad Polską rozświetliły dwa jasne bolidy. Poza licznym gronem naocznych świadków, oba zjawiska zostały zarejestrowane przez kamery należące do Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network) działającej przy Pracowni Komet i Meteorów. W ramach PFN powstały również wstępne analizy tych zjawisk. Rzućmy na nie okiem.

Bliżej rozwiązania zagadki "hałasujących" meteorów

Astronomia zna wiele przypadków bardzo jasnych meteorów, które zdają się wydawać odgłosy. Zdarza się, że wyraźnie syczą i trzeszczą – ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Ostatnie doniesienia naukowe z Sandia National Laboratories sugerują możliwe przyczyny.

Potężny bolid nad Hiszpanią

11 grudnia 2016 roku o godzinie 22:25 czasu lokalnego (21:25 UT) nad hiszpańską Andaluzją zaobserwowano potężny bolid o jasności około -15 magnitudo. Bardzo prawdopodobne, że doszło także do upadku meteorytu lub większej liczby odłamków.
Subscribe to RSS - bolid