bolidy

Bliżej rozwiązania zagadki "hałasujących" meteorów

Astronomia zna wiele przypadków bardzo jasnych meteorów, które zdają się wydawać odgłosy. Zdarza się, że wyraźnie syczą i trzeszczą – ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Ostatnie doniesienia naukowe z Sandia National Laboratories sugerują możliwe przyczyny.

"Niebo na dłoni" nr 3 o kosmicznych kamieniach i spadających gwiazdach

Na YouTube dostępny jest trzeci odcinek cyklu "Niebo na dłoni". Tym razem tematem są kosmiczne kamienie oraz różnice pomiędzy meteorami, meteorytami, a meteoroidami. Zachęcamy do obejrzenia!

Pierwsza obserwacja bolidu wywołanego przez obiekt TCO

Po raz pierwszy zaobserwowano bolid o prędkości początkowej mniejszej niż 11,2 km/s. EN130114 miał prędkość początkową 10,9 km/s, został w niedalekiej przeszłości przechwycony na tymczasową, niestabilną orbitę wokółziemską.

Bolid dzienny nad Norwegią

15 stycznia 2017 roku o godzinie 13:48 UT obserwatorzy w Norwegii dostrzegli na niebie bardzo silny rozbłysk światła. Według licznych świadków, na dziennym niebie pojawił się bardzo jasny bolid, a w kilka minut po zjawisku słyszalne były efekty dźwiękowe przypominające odgłos burzowego grzmotu.

Bolid nad południowo-zachodnią Polską, 16 grudnia 2016

Wczoraj wieczorem, o godzinie 18:22 UT nad południowo-zachodnią Polską zaobserwowano bardzo jasny bolid. Zjawisko udało się zarejestrować w stacjach PFN38 Podgórzyn oraz w stacji PFN62 Starowa Góra. Bolid poruszał się w kierunku w przybliżeniu północnym, był bardzo wolny i widoczny przez co najmniej 10 sekund.

Potężny bolid nad Hiszpanią

11 grudnia 2016 roku o godzinie 22:25 czasu lokalnego (21:25 UT) nad hiszpańską Andaluzją zaobserwowano potężny bolid o jasności około -15 magnitudo. Bardzo prawdopodobne, że doszło także do upadku meteorytu lub większej liczby odłamków.

Największe satelitarne detekcje bolidowe – jesień 2016

Według informacji udostępnionych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, w październiku i listopadzie 2016 roku w atmosferze ziemskiej zaobserwowano 3 superbolidy. Zjawiska zarejestrowano przy użyciu satelitów należących do departamentu obrony USA.

Strony

Subscribe to RSS - bolidy