bolidy

Wielki bolid nad Niemcami

Dziś wczesnym wieczorem nad Europą Zachodnią zaobserwowano bardzo jasny bolid. Jak na razie nieznane są precyzyjne parametry trajektorii, liczba raportów wizualnych jest jednak ogromna i na ten moment zbliżona jest do trzystu.

Ogromny bolid nad Bałtykiem

W nocy z 30 na 31 października nad Bałtykiem pojawił się ogromny bolid o jasności porównywalnej z Księżycem w pełni. Na podstawie wstępnych wyników można powiedzieć że doszło do spadku dużej ilości meteorytów w obszarze znajdującym się około 100 kilometrów na północ od Władysławowa.

Dwa jasne bolidy nad Polską!

W ciągu ostatniego tygodnia niebo nad Polską rozświetliły dwa jasne bolidy. Poza licznym gronem naocznych świadków, oba zjawiska zostały zarejestrowane przez kamery należące do Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network) działającej przy Pracowni Komet i Meteorów. W ramach PFN powstały również wstępne analizy tych zjawisk. Rzućmy na nie okiem.

Bliżej rozwiązania zagadki "hałasujących" meteorów

Astronomia zna wiele przypadków bardzo jasnych meteorów, które zdają się wydawać odgłosy. Zdarza się, że wyraźnie syczą i trzeszczą – ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Ostatnie doniesienia naukowe z Sandia National Laboratories sugerują możliwe przyczyny.

"Niebo na dłoni" nr 3 o kosmicznych kamieniach i spadających gwiazdach

Na YouTube dostępny jest trzeci odcinek cyklu "Niebo na dłoni". Tym razem tematem są kosmiczne kamienie oraz różnice pomiędzy meteorami, meteorytami, a meteoroidami. Zachęcamy do obejrzenia!

Pierwsza obserwacja bolidu wywołanego przez obiekt TCO

Po raz pierwszy zaobserwowano bolid o prędkości początkowej mniejszej niż 11,2 km/s. EN130114 miał prędkość początkową 10,9 km/s, został w niedalekiej przeszłości przechwycony na tymczasową, niestabilną orbitę wokółziemską.

Bolid dzienny nad Norwegią

15 stycznia 2017 roku o godzinie 13:48 UT obserwatorzy w Norwegii dostrzegli na niebie bardzo silny rozbłysk światła. Według licznych świadków, na dziennym niebie pojawił się bardzo jasny bolid, a w kilka minut po zjawisku słyszalne były efekty dźwiękowe przypominające odgłos burzowego grzmotu.

Strony

Subscribe to RSS - bolidy