chmury

Złożone procesy chemiczne przyczyną toksycznej chmury na Tytanie

NASA potwierdziła, że na największym księżycu Saturna – Tytanie – znajduje się chmura złożona z toksycznego lodu. Została ona zaobserwowana trzykrotnie przez sondę kosmiczną Cassini pomiędzy lipcem a listopadem 2015 roku podczas jej przelotów obok Tytana.

Silne wiatry i krzemianowe chmury, czyli prognozy pogody na brązowych karłach

Brązowe karły, obiekty o masie mniejszej niż gwiazdy, ale większej niż planety, są miejscem ekstremalnych zjawisk pogodowych. Występują tam nie tylko silne wiatry, ale również gorące chmury złożone z kropel żelaza i krzemianów. Najnowsze badania potwierdzają, że te ogromne chmury mogą zaskakująco szybko się przemieszczać lub zmieniać swoją gęstość, nawet w przeciągu jednego ziemskiego dnia.

Curiosity obserwuje marsjańskie obłoki

Ledwo dostrzegalne, cienkie, wodno-lodowe chmury przepływają po niebie ponad powierzchnią Marsa. Zaobserwował je słynny łazik Curiosity.

Obłoki srebrzyste widoczne już nad Polską

Obłoki srebrzyste
Rozpoczął się dobry okres na obserwację obłoków srebrzystych - rzadkiego rodzaju chmur występujących w mezosferze. Przykładowo 12 czerwca były widoczne nad Bałtykiem. Zachęcamy wszystkich pasjonatów patrzenia w niebo do próby ich obserwacji. Jeśli uda się Wam wypatrzeć obłoki srebrzyste i zrobić zdjęcie lub nagrać filmik, możecie je przesłać do Uranii.
Subscribe to RSS - chmury