ciemne niebo

Nagroda Nobla z medycyny 2017 a astronomia

Tegoroczną Nagrodę Nobla z medycyny otrzymali naukowcy zajmujący się badaniami nad wewnętrznym zegarem biologicznym. Przyczyny nieprawidłowości w działaniu wewnętrznego zegara związane są często ze zjawiskiem zwanym zanieczyszczeniem sztucznym światłem, które negatywnie wpływa również na prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Urania nr 4/2017 - zaćmienie Słońca i ciemne niebo

Urania - Postępy Astronomii nr 4/2017
Okładkowymi tematami "Uranii" nr 4/2017 są zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych oraz nowa mapa ciemnego nieba w Polsce. Do numeru dołączamy w prezencie płytę DVD z odcinkami Astronarium poświęconymi grawitacji. Zapraszamy do lektury i prenumeraty "Uranii" - ulubionego czasopisma wielu polskich miłośników astronomii!

Ciemne niebo nad hiszpańską La Palmą

Przed dziesięcioma laty należąca do Hiszpanii wyspa La Palma została oficjalnie nazwana “rezerwatem światła gwiazd”. Miało to na celu zapewnienie ochrony dla znajdującego się tu obserwatorium astronomicznego, które borykało się z problemem zanieczyszczenia światłem - oraz zachowanie ciemnego nieba na potrzeby wszystkich mieszkańców i odwiedzających wyspę. Dziś wiadomo już, że przyniosło to oczekiwane rezultaty!

Astroprocent - przekaż 1% podatku na astronomię

Astroprocent
Jak co roku, zachęcamy do przekazania 1% podatku na wsparcie polskiej astronomii. W ramach akcji "Astroprocent" prowadzone są działania na rzecz ochrony ciemnego nieba w naszym kraju. Przekazanie podatku jest bardzo proste, nie trzeba wykonywać żadnych przelewów, wystarczy wypełnić stosowną rubrykę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, a Urząd Skarbowy automatycznie przekaże 1% naszego podatku na wskazany cel.

Wybudowano obserwatorium astronomiczne w Chalinie

Obserwatorium astronomiczne w Chalinie
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie (woj. wielkopolskie) wzbogacił się o nowo wybudowane obserwatorium astronomiczne. Inwestycja kosztowała ok. 280 tys. zł, a sercem obserwatorium będzie 14 calowy teleskop w układzie Ritchey-Chretiena gwarantujący świetne właściwości w zastosowaniach astrofotograficznych. Obiekt wybudowano pod niebem, które jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce.

W Europie powstał nowy park ciemnego nieba

Zmierzch nad parkiem Lauwersmeer
Najnowszy z europejskich parków ciemnego nieba powstał w północnej Holandii i jest drugim tego typu parkiem w tym kraju. Powołanie nowego parku jest dość wyjątkowe, ponieważ obszar Holandii należy do najbardziej zanieczyszczonych sztucznym światłem.

Powstał pierwszy w Australii park ciemnego nieba

Park utworzono na terenie Parku Narodowego Warrumbungle położonego w południowo-wschodniej części Australii. Sercem parku jest Australijskie Obserwatorium Astronomiczne z największym na kontynencie teleskopem, posiadającym średnicę 4 metrów.

Strony

Subscribe to RSS - ciemne niebo