co widać na niebie

Spojrzenie na październikowe niebo

Na wieczornym niebie dostrzeżemy gwiazdozbiory Pegaza, Andromedy, Perseusza i Byka, po północy pojawią się Bliźnięta i Oriona. Merkurego można szukać nisko na zachodnim niebie, od drugiego tygodnia miesiąca. Również nisko na zachodnim niebie znajdziemy Wenus. Marsa, przebywającego w gwiazdozbiorze Koziorożca, możemy obserwować w pierwszej połowie nocy, a Jowisza - wieczorem, nisko na zachodnim niebie. Saturna można dostrzec w pierwszej połowie nocy w konstelacji Strzelca.

Spojrzenie na wrześniowe niebo

Wiele ciekawych zjawisk będziemy mogli zaobserwować na wrześniowym niebie. Postarajmy się koniecznie wykorzystać, będąc z dala od miejskich świateł, wolny wieczór lub wczesny ranek, aby chociaż przez chwilę spojrzeć w rozgwieżdżone niebo i podziwiać gołym okiem Drogę Mleczną - naszą Galaktykę, rozciągającą się przez cały nieboskłon, od północnego zachodu do południowego wschodu.

Spojrzenie w czerwcowe niebo 2018

Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się południową porą, w czwartek 21 czerwca o godz. 12.07, gdy Słońce w swej rocznej wędrówce po ekliptyce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego (punkt Raka). W tym dniu dzień będzie trwał 16 godzin i około 20 minut - będzie to najdłuższy dzień (i najkrótsza noc) tego roku.
Subscribe to RSS - co widać na niebie