dyski

Zmierzono rozmiary ziaren pyłu, z których powstają planety

Astronomowie zastosowali technikę pomiarów polaryzacji fali radiowej do zmierzenia rozmiarów ziaren pyłu w dysku wokół młodej gwiazdy. Z takich ziaren powstają później planety. Obserwacje prowadzono przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA.

Sfotografowano dyski protoplanetarne kształtowane przez nowo narodzone planety

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało zdjęcia dysków protoplanetarnych uzyskane przez trzy zespoły badawcze astronomów. Dzięki instrumentowi SPHERE na teleskopie VLT, naukowcom udało się zbadać w jaki sposób planety wpływają na dyski protoplanetarne, z których powstały. Jeden z takich procesów widzimy w akcji "na żywo".

Chaos w kosmosie: dwie gwiazdy i trzy dyski

Dyski w układzie podwójnym IRS 43 na obrazie z ALMA
Naukowcy z Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii znaleźli bardzo nietypowy, młody system gwiazd, w których są dwie gwiazdy i aż trzy rotujące dyski gazowo-pyłowe wokół nich. O najnowszych wynikach obserwacji przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA poinformował Uniwersytet Kopenhaski.

W dysku protoplanetarnym wykryto metanol

Dysk protoplanetarny wokół TW Hydrae - wizja artystyczna
Naukowcy obserwujący za pomocą sieci radioteleskopów ALMA zbadali alkohol w kosmosie. A dokładniej: wykryli obecność metanolu w stanie gazowym w dysku protoplanetarnym wokół gwiazdy TW Hydrae. To pierwsza tego typu detekcja w młodym dysku, w którym powstają planety.

Najostrzejszy obraz dysku pyłowego wokół starej gwiazdy

Dysk pyłowy w układzie podwójnym IRAS 08544-4431
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) pokazało zdjęcie dysku pyłowego otaczającego gwiazdę będącą w jednym z późniejszych stadiów ewolucji. Okazuje się, że dysk jest podobny do dysków wokół młodych gwiazd. Naukowcy zastanawiają się nawet, czy w pobliżu takich starych gwiazd mogą rodzić się planety drugiej generacji.

Tajemnicze zaburzenia w dysku wokół AU Microscopii

Dysk wokół gwiazdy AU Microscopii
Naukowcy użyli teleskopu VLT oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a do zbadania dysku pyłowego wokół gwiazdy AU Microscopii. Dostrzegli w nim dziwne struktury, których pochodzenia na razie nie potrafią wyjaśnić. Publikacja ukazała się w czasopiśmie „Nature”, o odkryciu poinformowało także Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Subscribe to RSS - dyski