dyski protoplanetarne

Planeta przyłapana na gorącym uczynku

W młodym obszarze formowania gwiazd położonym w konstelacji Wężownika, około 410 lata świetlne od Słońca, odkryto fascynujący dysk protoplanetarny o nazwie AS 209. Powstaje w nim nowa planeta - widzimy ciekawy wzorzec złożony z pierścieni i przerw w tworzącym go pyle. Ta mapa radiowa została uzyskana z pomocą radioteleskopów sieci ALMA.

ALMA: nowe planety wokół młodej gwiazdy

Młoda gwiazda w konstelacji Strzelca okrążana jest przez dwie również młode planety. Zostały one niedawno wykryte z pomocą chilijskiej sieci interferometrycznej ALMA. Globy te są około dwa razy większe od Saturna. Najciekawsze jest jednak to, że planety te wciąż się jeszcze formują!

Gwiazdowe dyski niekoniecznie związane z planetami

Astronomowie podejrzewają, że pewne struktury wskazywane często jako dowód na zachodzące obecnie procesy narodzin planet mogą też powstawać samoistnie.

ALMA odkrywa chłodne pasy pyłu wokół Proksimy Centauri

Sieć radioteleskopów ALMA znalazła cząstki pyłu i skał otaczające gwiazdę położoną najbliżej Układu Słonecznego - Proksimę Centauri. Nowe obserwacje radiowe ukazują poświatę pochodzącą od chłodnego materiału znajdującego się w obszarze położonym w odległości odpowiadającej mniej więcej odległości Ziemi od Słońca w naszym Układzie Słonecznym.

Zmierzono rozmiary ziaren pyłu, z których powstają planety

Astronomowie zastosowali technikę pomiarów polaryzacji fali radiowej do zmierzenia rozmiarów ziaren pyłu w dysku wokół młodej gwiazdy. Z takich ziaren powstają później planety. Obserwacje prowadzono przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA.

Sfotografowano dyski protoplanetarne kształtowane przez nowo narodzone planety

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało zdjęcia dysków protoplanetarnych uzyskane przez trzy zespoły badawcze astronomów. Dzięki instrumentowi SPHERE na teleskopie VLT, naukowcom udało się zbadać w jaki sposób planety wpływają na dyski protoplanetarne, z których powstały. Jeden z takich procesów widzimy w akcji "na żywo".

Młody układ gwiezdny uchwycony w akcie tworzenia

Astronomowie obserwują fragmentację gazowego dysku materii wokół młodej gwiazdy w układzie wielokrotnym.

Strony

Subscribe to RSS - dyski protoplanetarne