egzokomety

Egzokomety

Obecnie istnieje ponad 3500 potwierdzonych planet pozasłonecznych. Było to możliwe dzięki niezwykłej czułości sprzętu misji kosmicznej Kepler oraz postępowi technologicznemu w kosmosie i w metodach naziemnych, dokonanym w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Stosunkowo niewiele wiadomo jednak o drobnych ciałach niebieskich, które mogą krążyć w tych układach, na przykład asteroidach czy kometach.

Czy rozwiązano zagadkę „najbardziej tajemniczej gwiazdy we Wszechświecie”?

Zespół ponad 200 naukowców prowadzony przez Tabethy Boyajian z Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie, jest o krok bliżej od rozwiązania zagadki „najbardziej tajemniczej gwiazdy we Wszechświecie”. KIC 8462852, czy „Gwiazda Tabby" – nazwana od imienia Boyajian – jest zwyczajną gwiazdą, około 50% większą i zlokalizowaną około 1000 lat świetlnych od Słońca. Jednak w niewytłumaczalny sposób jej jasność sporadycznie maleje i wzrasta. Istnieje wiele teorii wyjaśniających niezwykłe zachowanie gwiazdy, w tym taka, że okrąża ją obca megastruktura kosmiczna.

Teleskop Keplera odkrywa komety w innym układzie planetarnym

Dane z Kosmicznego Teleskopu Keplera pozwoliły na odkrycie sześciu egzokomet – komet spoza Układu Słonecznego, okrążających gwiazdę odległą o 800 lat świetlnych.

Teleskop Hubble'a zaobserwował bombardowanie innej gwiazdy przez komety

Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a astronomowie ustalili, iż młoda gwiazda HD 172555 jest bombardowana przez komety. Samych komet oczywiście nie dostrzeżono bezpośrednio, ale o ich obecności naukowcy wnioskują na podstawie obserwacji gazu, który przypuszczalnie jest pozostałością po wyparowaniu lodowych jąder egzokomet.
Subscribe to RSS - egzokomety