geologia Marsa

5000 marsjańskich dni łazika Opportunity

Łazik, który miał działać przez 90 marsjańskich dni, w ubiegłą sobotę zobaczył 5000. wschód słońca. Opportunity nadal działa i nie tylko daje znak życia, ale odkrywa przed nami kolejne tajemnice Czerwonej Planety.

Czy Curiosity właśnie odkrył życie na Marsie?

Łazik MSL Curiosity już od pięciu lat przemierza marsjańskie pustynie, poszerzając kolejne granice w poznawaniu obcych światów przez człowieka. Jednym z najważniejszych pytań jest to, które dotyczy nas samych – czy na Marsie, podobnie jak na Ziemi, mogło powstać życie? Być może najnowsze odkrycie dzielnego łazika przybliży nas do rozwiązania tej zagadki.

Łazik Curiosity wspina się na szczyt grzbietu Toward Ridge

Łazik Curiosity rozpoczął wspinaczkę po stromym wzniesieniu do bogatej w tlenki żelaza granii, która przykuła uwagę naukowców już w 2012 roku.

Marsjańska Utopia opływa w wodę

Pod powierzchnią Marsa odkryto nową podziemną warstwę lodu rozciągającą się pod obszarem Utopia Planitia. Na podstawie danych z instrumentów sondy kosmicznej NASA naukowcy szacują, że objętość zgromadzonego tam lodu może być porównywalna z objętością wody w drugim co do wielkości jeziorze na Ziemi.

Odsłonięte żyły mineralne u zbocza Mount Sharp

Powyższe zdjęcie wykonane kamerą Mastcam zainstalowaną na maszcie marsjańskiego łazika Curiosity przedstawia obszar pokryty siecią wyraźnych żył mineralnych tuż u krawędzi zbocza na niższych obszarach wzgórza Mount Sharp.

Curiosity odkrył skamieniałe wydmy na Marsie

Panorama przedstawiająca skamieniałe wydmy na Marsie
Pracujący od 2012 r. marsjański łazik Curiosity przesłał zdjęcia struktur, które wyglądają jak skamieniałe piaskowe wydmy. Fotografie wykonane zostały pod koniec sierpnia bieżącego roku i są kolejnym przykładem skomplikowanych procesów, jakie odbywały się na powierzchni czerwonej planety.
Subscribe to RSS - geologia Marsa