historia astronomii

25 lat projektu OGLE

Teleskop OGLE
W tym roku 25 lat działania obchodzi projekt OGLE, jeden z najbardziej udanych polskich projektów naukowych! Dziękujemy za dotychczasowe odkrycia i życzymy dalszych sukcesów!

Urania nr 3/2017 - egzoplanety, Wenus i wyprawy astronomiczne

Urania - Postępy Astronomii nr 3/2017
Ukazała się Urania nr 3/2017, a w niej m.in. obszernie o planetach systemu TRAPPIST-1 (czy da się na nich zamieszkać?), o tym jak w dawnej Polsce obserwowano tranzyt Wenus aż 256 lat temu, a także o ciekawych astronomicznych wyprawach. Numer będzie dostępny w sprzedaży od poniedziałku 5 czerwca.

Historyczne wydarzenia związane z Nowym Rokiem i wigilią Nowego Roku

Zdjęcie Ceres wykonane przez sondę Dawn
Nowy Rok oraz wigilia Nowego Roku kojarzy się głównie z zabawą i hucznymi uroczystościami. Jednak zarówno 31 grudnia, jak i 1 stycznia, zapisały się w historii astronomii jako daty odkrycia kilku ciał niebieskich oraz daty urodzin i śmierci osób związanych z astronomią. W poniższym artykule przedstawimy wybrane wydarzenia związane z obiema datami.

Czasopismo "Urania" jest jeszcze starsze – odnaleziono egzemplarze z 1920 roku

Urania nr 2/1920
Wydawane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne pismo „Urania – Postępy Astronomii” jest jednym z najstarszych na świecie czasopism popularnonaukowych o astronomii i badaniach kosmosu (a być może nawet najstarszym spośród obecnie się ukazujących). Pierwszy oficjalny numer ukazał się w 1922 roku, ale uzyskano potwierdzenie, że czasopismo ma jeszcze starsze korzenie – udało się odnaleźć dwa numery z 1920 roku.

Urania nr 5/2014 - sensacja historyczna i polskie satelity

Urania nr 5/2014
Ukazała się Urania nr 5/2014 - zachęcamy do lektury! A w niej o polskich satelitach BRITE, sensacyjne odkrycie numerów Uranii z 1920 roku, porady na temat astrofotografii, szkoła astropejzażu i jak wyznaczyć orbitę komety amatorskim teleskopem.

Urania z lat 60 i 70 za darmo w internecie

Archiwum Uranii - okładki
W portalu Uranii zamieściliśmy kolejną partię zeskanowanych archiwalnych roczników czasopisma. Są to numery z lat 1960-1979, w trakcie których w astronomii i badaniach kosmosu działo się wiele ciekawego. Zachęcamy do lektury!

Książki o polskich astronomach dostępne w sklepie Uranii

Książki o polskiej astronomii
W ostatnich latach Polskie Towarzystwo Astronomiczne wydało dwie książki poświęcone polskim astronomom XX wieku. Są to ciekawe opowieści o ludziach i historii naszej astronomii. Trzecia z książek obejmuje felietony o różnych zagadnieniach kosmosu. Od dzisiaj książki te można kupić także przez sklep internetowy Uranii. Liczba dostępnych egzemplarzy jest niewielka, gdyż są to końcówki nakładów.
Subscribe to RSS - historia astronomii