IAU

Astronarium nr 68 o Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zrzesza kilkanaście tysięcy astronomów z całego świata. Co to za organizacja i jakie są jej zadania? Dowiecie się w najnowszym odcinku Astronarium. Ogólnopolska premiera już dzisiaj o godz. 17:00 i 20:30 w TVP 3, a potem na YouTube.

Do wygrania są teleskopy z autografami astronautów

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), UNAWE oraz SSVI ogłaszają konkurs związany z projektem "100 godzin astronomii 2.0" szykowanym na styczeń przyszłego roku. Do wygrania są teleskopy z autografami astronautów. Konkurs ma zachęcić do przyłączenia się do akcji organizowanych w ramach IAU100, czyli stulecia IAU.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna: kto jest odkrywcą ekspansji Wszechświata?

Kto tak naprawdę jest odkrywcą Wielkiego Wybuchu? Podczas ostatniego spotkania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) naukowcy przedyskutowali ten temat, a następnie zaproponowali głosowanie. W grę wchodzą Georges Lemaître i Edwin Hubble.

Co ustalono podczas kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej?

Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), który odbył się w Wiedniu, to gigantyczna konferencja naukowa, na której spotkało się 3000 astronomów z całego świata. Oprócz zagadnień naukowych dyskutowano także kwestie popularyzacji astronomii (przygotowania do IAU100 w przyszłym roku) oraz koordynowano działania na poziomie ogólnoświatowym. Prezentujemy podsumowanie.

Zainaugurowano rocznicową wystawę IAU pt. Above and Beyond

Dzisiaj zainaugurowano w Wiedniu rocznicową wystawę na 100-lecie Międzynarodowej Unii Astronomicznej zatytułowaną "Above and Beyond". Ma ona charakter open-source i powstała przy udziale polskiego studia Science Now. W tym i kolejnym roku wystawa będzie podróżować po różnych miastach, m.in. zawita w Warszawie.

3000 astronomów zaczęło obrady w Wiedniu

W Wiedniu rozpoczęła się dzisiaj wielka konferencja astronomiczna: 30. Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Przez kilkanaście dni naukowcy z całego świata będą prezentowali wyniki swoich badań i omawiali zagadnienia nurtujące badaczy Wszechświata. Podczas konferencji zaprezentowana zostanie także Urania.

Nadano oficjalne nazwy strukturom na powierzchni Charona

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zdecydowała się po raz pierwszy nazwać różne struktury na powierzchni Charona, największego księżyca Plutona. Nazwy upamiętniają w szczególności wielkich podróżników. Jest wśród nich postać z twórczości Stanisława Lema - pilot Pirx.

Strony

Subscribe to RSS - IAU