Kwadrantydy

Wyniki obserwacji Kwadrantydów

Kończy się właśnie aktywność pierwszego dużego roju w roku 2018. Pełnia Księżyca oraz niekorzystne warunki obserwacyjne spowodowały że maksimum zostało bardzo słabo pokryte obserwacjami a uzyskane wyniki są wątpliwej jakości. Dla nocy z 3 na 4 stycznia 2018 uzyskano ZHR=31 +- 7.

Kwadrantydy 2018

Gdy po sylwestrowych szaleństwach zapada cisza na niebie widoczne są już pierwsze meteory z roju Kwadrantydów, jednego z największych znanych rojów meteorów. Ze względu na późno wschodzący radiant i bardzo wąskie maksimum jest to rój który często jest trudny do zaobserwowania, często maksimum występuje w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Europie. W tym roku maksimum spodziewane jest 3 stycznia o godzinie 22 UT co sprzyja obserwacjom roju w drugiej połowie nocy. Aktywność roju w ciągu kolejnych godzin po maksimum będzie stopniowo spadać niemniej wzrastająca wysokość radiantu sprawi że obserwowana ilość meteorów pozostanie na dość wysokim poziomie. Główną przeszkodą przy tegorocznych Kwadrantydach będzie Księżyc tuż po pełni. Obecność Księżyca znacząco ograniczy ilość widocznych zjawisk tym niemniej Kwadrantydy w maksimum stanowią widowisko warte uwagi, nawet w tak trudnych warunkach.

Aktywność Kwadrantydów w maksimum na poziomie ZHR=83

Maksimum Kwadrantydów już za nami, na stronie IMO pojawiły się pierwsze wstępne wyniki uzyskane z automatycznego przetwarzania danych nadsyłanych za pomocą elektronicznego formularza obserwacyjnego. Według zebranych danych maksymalny ZHR osiągnął wartość 83, maksimum widoczne jest dla momentu innego niż wcześniej przewidywano.
Subscribe to RSS - Kwadrantydy