Merkury

Zbliżenie Merkurego do Marsa i Regulusa

Dla osób, którym nie straszne jest wczesne zrywanie się z łóżek, poranne niebo szykuje niesamowite atrakcje! Już we wrześniu zaobserwujemy między innymi przepiękny taniec trzech ciał niebieskich - Merkurego, Marsa oraz jasnego Regulusa!

KIC 8462852: czyżby rozpadająca się planeta?

Jeszcze w roku 2015 naukowcy zauważyli niezwykłą gwiazdę, której krzywa zmian blasku była niepodobna do niczego co obserwowano wcześniej - i nie dawała się w żaden sposób wytłumaczyć przy pomocy znanych teorii. Z czasem zasugerowano nawet, że duże spadki jasności KIC 8462852 są efektem istnienia… okrążającej ją, ogromnej sztucznej struktury zbudowanej przez obcych. Najnowsze badania pokazują z kolei, że wytłumaczenie może być nieco prostsze: być może obserwujemy po prostu rozpadającą się planetę.

Odnaleziono "Wielką Dolinę" na powierzchni Merkurego

Naukowcy z NASA dzięki wykorzystaniu obrazów stereo z sondy MESSENGER stworzyli wysokiej rozdzielczości mapy topograficzne, które ujawniły szeroką dolinę-ponad 1000 km długości, w jednym z największych i najmłodszych basenów uderzeniowych na powierzchni Merkurego.

Przetestowano wysokościomierz laserowy dla misji BepiColombo do Merkurego

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma dzisiaj otrzymać ostatnie elementy wysokościomierza laserowego dla misji BepiColombo. Wysokościomierz będzie służyć do pomiarów topograficznych powierzchni Merkurego.

Nadszedł najlepszy moment na obserwacje Merkurego

W ostatnich dniach września w Polsce panuje najlepszy moment do prowadzenia obserwacji pierwszej planety Układu Słonecznego, jaką jest Merkury.

Tranzyt Merkurego - zdjęcia z NASA

Tranzyt Merkurego sfotografowany przez Solar Dynamics Observatory (SDO)
9 maja 2016 r. Merkury przeszedł na tle tarczy Słońca. Zjawisko obserwowały rzesze miłośników astronomii, a także wiele innych osób. W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć i filmów z przebiegu zjawiska. Przykładowo NASA opublikowała filmik złożony ze zdjęć tranzytu wykonanych z kosmosu przez Solar Dynamics Observatory (SDO).

Tranzyt Merkurego - internetowe transmisje online (LIVE)

Internetowe transmisje online LIVE - tranzyt Merkurego 9 maja 2016 r.
Dzisiaj jedno najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat. Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca, czyli dokona tranzytu. Nie ma u Was pogody, albo nie możecie obserwować na żywo? Oto kilka transmisji online na żywo (LIVE) z różnych miejsc w Polsce i na świecie zebranych razem.

Strony

Subscribe to RSS - Merkury