meteory

Dziś maksimum Orionidów

Dziś przypada maksimum jednego z najbardziej znanych rojów meteorów – Orionidów. Rój związany ze słynną kometą 1P/Halley ma swoje maksimum dla długości ekliptycznej Słońca równej 208 stopni co w tym roku przypada 21 października. Maksimum jest szerokie, płaskie i jak pokazują analizy rozciąga się mniej więcej od 19 do 23 października, jeśli więc dziś nie dopisze nam pogoda możemy wybrać się na obserwacje Orionidów także podczas kolejnych nocy.

Nadchodzi maksimum aktywności Lirydów!

Tegoroczne maksimum roju Lirydów wypada na 22.04, wszystkich obserwatorów i miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

"Niebo na dłoni" nr 3 o kosmicznych kamieniach i spadających gwiazdach

Na YouTube dostępny jest trzeci odcinek cyklu "Niebo na dłoni". Tym razem tematem są kosmiczne kamienie oraz różnice pomiędzy meteorami, meteorytami, a meteoroidami. Zachęcamy do obejrzenia!

Pierwsza obserwacja bolidu wywołanego przez obiekt TCO

Po raz pierwszy zaobserwowano bolid o prędkości początkowej mniejszej niż 11,2 km/s. EN130114 miał prędkość początkową 10,9 km/s, został w niedalekiej przeszłości przechwycony na tymczasową, niestabilną orbitę wokółziemską.

Aktywność Kwadrantydów w maksimum na poziomie ZHR=83

Maksimum Kwadrantydów już za nami, na stronie IMO pojawiły się pierwsze wstępne wyniki uzyskane z automatycznego przetwarzania danych nadsyłanych za pomocą elektronicznego formularza obserwacyjnego. Według zebranych danych maksymalny ZHR osiągnął wartość 83, maksimum widoczne jest dla momentu innego niż wcześniej przewidywano.

Kwadrantydy już aktywne

28 grudnia rozpoczyna się aktywność jednego z największych rojów nocnego nieba, jakim są Kwadrantydy. Spodziewane maksimum ma wystąpić 3 stycznia 2017 roku o godzinie 14 UT. Oznacza to że warunki do obserwacji maksimum będą w Europie niekorzystne, moment maksimum i położenie radiantu może faworyzować obserwatorów w Azji, jak też obserwatorów znajdujących się za kołem podbiegunowym północnym.

Przed nami maksimum Ursydów

Od kilku nocy aktywny jest rój Ursydów – ostatni znaczący rój meteorowy w tym roku. Maksimum Ursydów spodziewane jest rano 22 grudnia (w czwartek) o godzinie 9 UT.

Strony

Subscribe to RSS - meteory