Międzynarodowa Unia Astronomiczna

Astronarium nr 68 o Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zrzesza kilkanaście tysięcy astronomów z całego świata. Co to za organizacja i jakie są jej zadania? Dowiecie się w najnowszym odcinku Astronarium. Ogólnopolska premiera już dzisiaj o godz. 17:00 i 20:30 w TVP 3, a potem na YouTube.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna: kto jest odkrywcą ekspansji Wszechświata?

Kto tak naprawdę jest odkrywcą Wielkiego Wybuchu? Podczas ostatniego spotkania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) naukowcy przedyskutowali ten temat, a następnie zaproponowali głosowanie. W grę wchodzą Georges Lemaître i Edwin Hubble.

Co ustalono podczas kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej?

Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), który odbył się w Wiedniu, to gigantyczna konferencja naukowa, na której spotkało się 3000 astronomów z całego świata. Oprócz zagadnień naukowych dyskutowano także kwestie popularyzacji astronomii (przygotowania do IAU100 w przyszłym roku) oraz koordynowano działania na poziomie ogólnoświatowym. Prezentujemy podsumowanie.

3000 astronomów zaczęło obrady w Wiedniu

W Wiedniu rozpoczęła się dzisiaj wielka konferencja astronomiczna: 30. Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Przez kilkanaście dni naukowcy z całego świata będą prezentowali wyniki swoich badań i omawiali zagadnienia nurtujące badaczy Wszechświata. Podczas konferencji zaprezentowana zostanie także Urania.

Nadano kolejne oficjalne nazwy gwiazdom!

Międzynarodowa Unia Astronomiczna z końcem 2017 roku zatwierdziła 86 nowych nazw gwiazd. Łącznie w całym gwiezdnym katalogu IAU jest ich odtąd aż 313.

Regiony Plutona z oficjalnymi nazwami

Do tej pory zarówno naukowcy jak i opinia publiczna posługiwali się kilkunastoma nieformalnymi nazwami regionów Plutona opisującymi łańcuchy górskie, doliny, równiny czy kratery, które dostrzeżono na zdjęciach przesłanych przez sondę New Horizons. Po dwóch latach od przelotu sondy nad Plutonem pierwsze nazwy poszczególnych cech geologicznych tej planety karłowatej zostały oficjalnie zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Nowe kryteria nazywania struktur na Plutonie i jego księżycach

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nowe kryteria dla nazewnictwa struktur na powierzchni planety karłowatej Pluton oraz jej księżyców.

Strony

Subscribe to RSS - Międzynarodowa Unia Astronomiczna