misje załogowe

2017 - misje załogowe i badania Ziemi

Publikujemy drugą część cyklu podsumowań roku. Tym razem opisujemy ważniejsze rzeczy, które wydarzyły się w 2017 roku w lotach załogowych. Podsumowujemy nasz cykl cotygodniowych Aktualności z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zapowiedzi planów NASA i postępy Chin w budowie własnej stacji orbitalnej. Dodatkowo przypominamy najciekawsze misje poświęcone badaniom Ziemi.

Kosmiczne testy na Antarktydzie

Stacja badawcza Concordia na Antarktydzie charakteryzuje się skrajnymi warunkami klimatycznymi - temperatura spada tam poniżej –80°C, a ze względu na dużą wysokość ponad poziomem morza występuje zmniejszona zawartość tlenu w powietrzu. Noc polarna trwa tu cztery miesiące. Mimo to każdego roku to właśnie tam ESA prowadzi swe ważne badania z zakresu astronautyki.

NASA prezentuje plan dalekich misji załogowych!

NASA zaprezentowała wczoraj swój ramowy plan misji załogowych przy udziale budowanej ciężkiej rakiety SLS. Agencja postanowiła podzielić plany dalekich lotów załogowych w przestrzeń kosmiczną na etapy. Na początku realizowane mają być misje okołoksiężycowe, a równocześnie rozwijana technologia do załogowych lotów na Marsa. Wszystko jak zwykle zależeć będzie od finansowania i obecne terminy tych misji są wariantem optymistycznym.

SpaceX chce wysłać ludzi w stronę Księżyca w 2018 roku

Elon Musk, założyciel firmy SpaceX ogłosił w poniedziałek konkretny plan wysłania dwóch turystów na wycieczkę wokół Księżyca pod koniec 2018 roku.

Marsjańskie igloo

Misja załogowa na Marsa wydaje się obecnie całkiem prawdopodobna. Ma szansę odbyć się w następnej dekadzie. Podczas gdy trwają już pierwsze próby kompletowania marsjańskiej załogi, naukowców wciąż trapią różne problemy i wątpliwości. Na przykład pytanie o to, gdzie osadnicy marsjańscy będą mieszkać. Jednym z pomysłów inżynierów z Centrum NASA Langley jest wykorzystanie obecnej na Czerwonej Planecie wody – miałaby ona być wykorzystywana do budowy czegoś w rodzaju kosmicznego igloo.

2016 - misje załogowe i badania Ziemi

Badania międzyplanetarne są niezwykle ważne, ale bezpośredni wpływ na nasze życie mają przede wszystkim misje, których celem jest orbita wokółziemska – satelity teledetekcyjne czy misje załogowe i badania prowadzone na Międzynardowej Stacji Kosmicznej. Zapraszam do trzeciej części podsumowania 2016 roku dotyczącej astronautyki załogowej i misji badań Ziemi.

Czy podróże kosmiczne są niebezpieczne dla układu krążenia?

Buzz Aldrin na Księżycu podczas misji Apllo 11
Zespół amerykańskich naukowców przebadał historię zdrowia astronautów misji Apollo i doszedł do wniosku, że przyczyną zwiększonego ryzyka chorób serca w tej grupie może być oddziaływanie silniejszego promieniowania kosmicznego.

Strony

Subscribe to RSS - misje załogowe