obserwacje

Zbliża się koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Już w nadchodzącą sobotę (29.07) na niebie dojdzie do kolejnego interesującego zjawiska astronomicznego. Tym razem Księżyc spotka się z gazowym olbrzymem - Jowiszem.

Nadszedł najlepszy moment na obserwacje Merkurego

W ostatnich dniach września w Polsce panuje najlepszy moment do prowadzenia obserwacji pierwszej planety Układu Słonecznego, jaką jest Merkury.

Widoczne są już Delta Aurygidy

Od 18 września do 10 października w Polsce mamy możliwość obserwować rój meteorów o nazwie Delta Aurygidy. Wszystkich miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

Koniunkcja Księżyca z Uranem

W nocy z wtorku na środę (28/29.06) czeka nas ostatnia już w tym miesiącu koniunkcja dwóch ciał niebieskich, tym razem Księżyca z Uranem, czyli z przedostatnią planetą Układu Słonecznego. Wszystkich miłośników koniunkcji zachęcamy do obserwacji.

Koniunkcja Księżyca z Saturnem

Po ostatniej sobotniej koniunkcji Jowisza ze Srebrnym Globem przyszedł czas na kolejną, tym razem Saturna z Księżycem. Nastąpi ona w noc z soboty na niedzielę (18/19.06). Zachęcamy wszystkich miłośników astronomii spoglądających w nocne rozgwieżdżone niebo do podziwiania nadchodzącej koniunkcji.

Anomalia pogodowa czyli… bezchmurne niebo na pokazie w Bukowcu

Obserwatorium Astronomiczne w Bukowcu
Po kilku miesiącach niepogodnych (nieudanych) pokazów przyszła pora na przełamanie złej passy i wykorzystanie obserwatorium w Bukowcu do jednego z jego głównych zadań, jakim jest popularyzacja astronomii.

Obłoki srebrzyste widoczne już nad Polską

Obłoki srebrzyste
Rozpoczął się dobry okres na obserwację obłoków srebrzystych - rzadkiego rodzaju chmur występujących w mezosferze. Przykładowo 12 czerwca były widoczne nad Bałtykiem. Zachęcamy wszystkich pasjonatów patrzenia w niebo do próby ich obserwacji. Jeśli uda się Wam wypatrzeć obłoki srebrzyste i zrobić zdjęcie lub nagrać filmik, możecie je przesłać do Uranii.

Strony

Subscribe to RSS - obserwacje