obserwatorium

Płockie liceum wraca do gwiazd

Małachowianka i widok na wieżę obserwatorium
23 marca 2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku odbędzie się oficjalna uroczystość oddania do użytku nowego teleskopu i ponownego otwarcia obserwatorium. W uroczystościach wezmą udział pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN, znany popularyzator astronomii Karol Wójcicki oraz Piotr Kosek – autor programu „Astrofaza”. W organizacji tego wydarzenia liceum wspiera Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Nominacja dla programu "Obserwatorium"

Czołówka programu telewizyjnego "Obserwatorium"
Program "Obserwatorium" został nominowany do ścisłego finału ogólnopolskiego konkursu programów telewizyjnych "To Nas Dotyczy 2017". Wyniki poznamy 23 maja podczas uroczystej gali w Hotelu Sheraton w Sopocie. Gala będzie częścią konferencji PIKE'17, w której udział weźmie między innymi Zygmunt Solorz-Żak (właściciel programu Polsat) oraz wicepremier Mateusz Morawiecki.

Planetaria z Gwiazdą Betlejemską w tle

Długie grudniowe noce warto wykorzystać do obserwacji nocnego nieba. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Niekiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają tego typu spotkaniom z astronomią. Warto wtedy rozważyć korzystanie z uroków spotkań pod sztucznym niebem. Przedstawiamy ofertę planetariów w różnych miastach.

Budżet partycypacyjny Warszawa 2017 - astronomiczne projekty czekają na głosy

Mobilne planetarium w Gimnazjum nr 123 w Warszawie
Mieszkańcy Warszawy mają okazję głosowania na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego 2017. W rywalizacji o fundusze na realizację pomysłów są również projekty związane z astronomią - w kategoriach poszczególnych dzielnic. Zachęcamy do głosowania!

Odcinki "Obserwatorium" z wyprawy na zaćmienie Słońca do Indonezji

Narodowe Planetarium Malezji w Kuala Lumpur - Planetarium Negara
W marcu w Indonezji widoczne było całkowite zaćmienie Słońca. Na wyprawę na zaćmienie wyjechała wtedy ekipa grudziądzkiej telewizji kablowej. Teraz można zobaczyć efekt ich pracy w formie odcinków programu "Obserwatorium". Udostępniono pierwszy z odcinków z wyprawy, który przedstawia Narodowe Planetarium Malezji w Kuala Lumpur.

Nowe polskie obserwatorium astronomiczne w Chile

Obserwatorium Polonia
12 grudnia b.r. w okolicy miejscowości San Pedro de Atacama w Chile swoją działalność rozpoczęło nowe polskie amatorskie obserwatorium astronomiczne. Obserwatorium Polonia, bo taką nazwę nadali mu inicjatorzy, będzie w dużej mierze służyło do szerokiego przeglądu nieba celem detekcji znanych i nieodkrytych jeszcze planetoid NEO oraz komet.
Subscribe to RSS - obserwatorium