obszary gwiazdotwórcze

Pierwszy “gwiezdny kokon” poza Drogą Mleczną

Dane zebrane przez sieć radioteleskopów ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) okazały się skarbnicą wiedzy na temat procesów związanych z powstawaniem gwiazd poza naszą Galaktyką.

Kosmiczna róża o wielu imionach

Europejskie Obserwatorium Południowe zaprezentowało piękne zdjęcie mgławicy Messier 17, odległej od nas o 5000 lat świetlnych. Fotografia przedstawia mgławicę w całości, a jednocześnie jest bardzo szczegółowa.

Gaz w mgławicy niczym bąbelki od szampana

W mgławicy RCW 34 rozgrzany przez młode gwiazdy wodór dociera do granicy obłoku i wystrzeliwuje niczym korek od szampana. ESO zaprezentowało zdjęcie tego obszaru gwiazdotwórczego wykonane za pomocą teleskopu VLT.

Tysięczna wiadomość z ESO

Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało ostatnio zdjęcie przedstawiające jedną z mgławic (IC 4628 - Mgławica Krewetka), wraz z towarzyszącym artykułem popularnonaukowym. Jest to tysięczny "nius" z ESO. Pierwszą tego typu notatkę dla mediów organizacja opublikowała w 1985 r. Opisywała wtedy obserwacje komety Halleya. Obecnie ESO jest jednym z głównych na świecie źródeł astronomicznych wiadomości, zdjęć i multimediów.
Subscribe to RSS - obszary gwiazdotwórcze