Orionidy

Aktywność Orionidów na spodziewanym poziomie

Na stronie www.imo.net publikowane są na bieżąco wyniki obserwacji Orionidów. W tym roku rój zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Aktywność osiągnęła maksymalną wartość ZHR = 27 +-2 21.10.2017 o godzinie 00:14 UT.

Dziś maksimum Orionidów

Dziś przypada maksimum jednego z najbardziej znanych rojów meteorów – Orionidów. Rój związany ze słynną kometą 1P/Halley ma swoje maksimum dla długości ekliptycznej Słońca równej 208 stopni co w tym roku przypada 21 października. Maksimum jest szerokie, płaskie i jak pokazują analizy rozciąga się mniej więcej od 19 do 23 października, jeśli więc dziś nie dopisze nam pogoda możemy wybrać się na obserwacje Orionidów także podczas kolejnych nocy.

Nadlatują jesienne Orionidy

Od 2 października do 7 listopada w naszym kraju możemy obserwować kolejny jesienny rój meteorów o nazwie Orionidy. Wszystkich, którzy lubią podziwiać "spadające gwiazdy" na niebie, zachęcamy do prowadzenia własnych obserwacji.

Orionidy, kolejny jesienny rój meteorów - już widoczny

Od 2 października do 7 listopada w naszym kraju możemy obserwować kolejny jesienny rój meteorów o nazwie Orionidy. Wszystkich, którzy lubią podziwiać "spadające gwiazdy" na niebie, zachęcamy do prowadzenia obserwacji.
Subscribe to RSS - Orionidy