Paweł Maksym

Urania nr 3/2013 o Słońcu i zorzach polarnych

Urania nr 3/2013
Tematem przewodnim "Uranii" nr 3/2013 jest nasza dzienna gwiazd. W obszernych artykułach przedstawiamy historię poznania natury Słońca, a także heliosferę i jej granice. Czytelnikom proponujemy na lato mało znaną technikę fotograficzną zwaną solarygrafii, które cechuje się ultradługimi czasami ekspozycji i nie wymaga specjalistycznego sprzętu Prezentujemy także sprawozdanie i piękne zdjęcia zorzy polarnej z wyprawy fotograficznej "Samyang Aurora Expedition" na koło podbiegunowe, której patronowaliśmy.

Zapowiedź Uranii nr 3/2013

Urania nr 3/2013
Kolejny numer Uranii jest już w drukarni i niedługo powinien się ukazać (informację o rozpoczęciu wysyłki podamy na naszej stronie internetowej). Tematem numeru będzie nasza najważniejsza gwiazda - Słońce. W obszernych artykułach przedstawimy krętą i wyboistą drogę poznawania naszej Dziennej Gwiazdy oraz heliosferę i jej granice. Będą też piękne zdjęcia zórz polarnych z wyprawy na koło podbiegunowe (za zorze w końcu niejako odpowiedzialne też jest Słońce) i wiele innych ciekawych materiałów. W numerze znajdą się też materiały poświęcone ś.p. Pawłowi Maksymowi, współpracownikowi Uranii oraz miłośnikowi i popularyzatorowi astronomii.

Zmarł Paweł Maksym

Paweł Maksym
13 lutego zmarł Paweł R. Maksym, Przewodniczący Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, twórca i budowniczy Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu, współpracownik dwumiesięcznika Urania, od dwóch miesięcy członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, astronom-amator o międzynarodowej pozycji naukowej, niestrudzony popularyzator wiedzy o Wszechświecie, autor niezliczonych artykułów popularnonaukowych i charyzmatyczny wykładowca, wspaniały kolega i przyjaciel.
Subscribe to RSS - Paweł Maksym