plamy słoneczne

Zmniejszenie się energii pochodzącej od Słońca może nastąpić w połowie bieżącego stulecia

Słońce może emitować mniej promieniowania w połowie bieżącego stulecia, dając Ziemi szansę ocieplenia się trochę wolniej, jednak nie zatrzyma zmian klimatycznych wywołanych przez człowieka.

Nowe próby wyjaśnienia zagadkowych spadków blasku KIC 8462852

KIC 8462852 jest wciąż jedną z najbardziej tajemniczych gwiazd w Galaktyce. Obserwujemy ją od przeszło dwóch lat i nadal nie umiemy wytłumaczyć nietypowego zachowania się jej krzywej zmian blasku - a w szczególności ogromnych spadków jasności. Co naprawdę przyćmiewa światło Gwiazdy Tabby?

Sieć radioteleskopów ALMA obserwuje Słońce

Plama słoneczna na falach milimetrowych
Po raz pierwszy skierowano anteny sieci radioteleskopów ALMA na Słońce, uzyskując szczegółowe obrazy plamy słonecznej - poinformowało poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) reprezentujące Europę w globalnym projekcie ALMA.

Nowe obrazy plam słonecznych

Mimo, że obraz naszej Dziennej Gwiazdy często wydaje się nam niezmienny z naszego punktu widzenia na Ziemi, Słońce jednak ciągle się zmienia. Główne cele, jakie stawiają sobie badacze Słońca to zrozumienie "tańca" naładowanego gazu. Jest to kluczowy element do lepszego zrozumienia naszego Słońca, jak nagrzewa się jego atmosfera, w jaki sposób tworzą się stałe dopływy energii słonecznej?

27. zlot miłośników astronomii forum AstroCD i PTMA

Trwa 27. zlot miłośników astronomii forum AstroCD oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Zwardoniu (9-12.06.2016 r.). Tematem tego zlotu jest Słońce. Dużą atrakcją jest ponowne pojawienie się plamy z aktywnego obszaru AR2546.

Wielka plama na Słońcu

Plama słoneczna widoczna przy wschodzie Słońca 22.05.2016 r.
Od około 10 dni na Słońcu widoczna jest olbrzymia plama, którą w sprzyjających warunkach można było nawet dostrzec gołym okiem np. przy wschodzie lub zachodzie Słońca. Plama jeszcze dzisiaj jest widoczna, ale niedługo skryje się za brzegiem Słońca.

Zaobserwowano plamy na powierzchni gwiazdy innej niż Słońce

Mapa plam na powierzchni gwiazdy Zeta Andromedae
Międzynarodowa grupa badawcza zaobserwowała struktury na powierzchni gwiazdy, które można określić jako duże odpowiedniki plam słonecznych. Zbadana gwiazda zeta Andromedae (ζ And) odległa jest o 181 lat świetlnych od Ziemi. Wyniki badań opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Nature".

Strony

Subscribe to RSS - plamy słoneczne