podsumowania

2017 - rakietowe podsumowanie roku

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2017 w startach rakietowych. Oprócz rocznych statystyk i chronologii startów orbitalnych przeczytają Państwo o, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeniach z dziedziny rozwoju technologii kosmicznych.

2017 - misje załogowe i badania Ziemi

Publikujemy drugą część cyklu podsumowań roku. Tym razem opisujemy ważniejsze rzeczy, które wydarzyły się w 2017 roku w lotach załogowych. Podsumowujemy nasz cykl cotygodniowych Aktualności z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zapowiedzi planów NASA i postępy Chin w budowie własnej stacji orbitalnej. Dodatkowo przypominamy najciekawsze misje poświęcone badaniom Ziemi.

2017 - podsumowanie odkryć w astronautyce

Zaczynamy cykl podsumowań roku w astronautyce. Pierwszą część poświęcamy badaniom kosmicznym i jest o czym pisać. W 2017 roku minął 20. rok ciągłej eksploracji Marsa, 40. rok działania sond Voyager, a sonda Cassini zakończyła ponad 13 lat badań Saturna. Bardzo dużo mówiło się też o falach grawitacyjnych i coraz niezwyklejszych układach planetarnych odkrywanych przez misje kosmicznych teleskopów. To wszystko podsumowujemy w poniższym zestawieniu.

2017: co nowego w Układzie Słonecznym?

Portal Sky&Telescope podsumowuje wyniki tegorocznych badań ogłoszone podczas niedawnego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Geofizycznego w Nowym Orleanie. Najważniejsze związane z Układem Słonecznym odkrycia w 2017 roku to według niego eksplodujące od środka meteoroidy, wpływ pierścieni Saturna na jego atmosferę, oraz aktywność geologiczna Ceres.

2016 - misje załogowe i badania Ziemi

Badania międzyplanetarne są niezwykle ważne, ale bezpośredni wpływ na nasze życie mają przede wszystkim misje, których celem jest orbita wokółziemska – satelity teledetekcyjne czy misje załogowe i badania prowadzone na Międzynardowej Stacji Kosmicznej. Zapraszam do trzeciej części podsumowania 2016 roku dotyczącej astronautyki załogowej i misji badań Ziemi.

2016 - najważniejsze odkrycie wg magazynu Science

Po 100 latach od przewidywań Alberta Einsteina o istnieniu grawitacyjnych zmarszczek w czasoprzestrzeni i 40 lat po ciągłej próbie ich bezpośredniej obserwacji, 11 lutego 2016 roku fizycy pracujący przy eksperymencie LIGO (Laser Interferometr Gravitational-Wave Observatory – dwóch bliźniaczych detektorach w Hanford i Livingston, USA) ogłosili, że właśnie zaobserwowali to o czym mówił Einstein w 1915 roku – fale grawitacyjne powstałe na skutek połączenia dwóch czarnych dziur 1,3 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

2016 - rakietowe podsumowanie roku

Kontynuujemy podsumowania roku 2016. Tym razem opisujemy naszym zdaniem najważniejsze wydarzenia z dziedziny rozwoju technologii kosmicznych, realizacji ambitnych planów, a także podsumowujemy rok w startach rakietowych.

Strony

Subscribe to RSS - podsumowania