rocznice

100 lat niepodległości - astronomia i kosmos

Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie różnych ciekawych wydarzeń z ostatnich stu lat, dotyczących astronomii i badań kosmosu, związanych z naszym krajem.

Kosmiczny Teleskop Spitzera pracuje już 15 lat

Dzisiaj mija 15 lat od umieszczenia przez NASA w kosmosie Teleskopu Spitzera, może nieco mniej znanego niż Teleskop Hubble'a, ale również bardzo ważnego instrumentu dla badań astronomicznych.

NASA pokazała projekt logo na swoje 60-lecie

W tym roku NASA będzie świętować 60. rocznicę powstania tej najbardziej znanej na świecie agencji kosmicznej. Niedawno zaprezentowała projekt logo, którym będzie się posługiwać przy uroczystościach.

25 lat projektu OGLE

Teleskop OGLE
W tym roku 25 lat działania obchodzi projekt OGLE, jeden z najbardziej udanych polskich projektów naukowych! Dziękujemy za dotychczasowe odkrycia i życzymy dalszych sukcesów!

100 000 razy dookoła świata - tyle razy stacja ISS okrążyła Ziemię!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrążyła dzisiaj Ziemię po raz stutysięczny. Na stacji stale przebywają astronauci. Jednego obiegu dokonuje w ciągu 90 minut, na pokonanie 100 000 orbit potrzebowała ponad 17 lat.

55. rocznica lotu Jurija Gagarina w kosmos

Jurij Gagarin i Gierman Titow
Dzisiaj mamy święto kosmonautów i astronautów. 55 lat temu w kosmos poleciał pierwszy człowiek, był nim Rosjanin Jurij Gagarin. Co roku 12 kwietnia obchodzone są kolejne rocznice tego wydarzenia, przy czym noszą one różne nazwy. W Polsce występuje nazwa Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki, a na przykład w Rosji - Dzień Kosmonautyki. Znany jest też termin Noc Jurija (Yuri's Night), szczególnie w USA.

"Vademecum Miłośnika Astronomii" ma 25 lat

25 lat "Vademecum Miłośnika Astronomii"
Ukazał się numer 1/2016 kwartalnika "Vademecum Miłośnika Astronomii", co oznacza, że czasopismo to w tym roku świętuje swoje 25 urodziny. Pełna rocznica nastąpi w maju, ale "Urania" już składa jak najlepsze życzenia.

Strony

Subscribe to RSS - rocznice