roje meteorów

Możliwa podwyższona aktywność Alfa Monocerotydów

Wieczorem 21 listopada 2017 roku możliwy jest krótkotrwały wzrost aktywności Alfa Monocerotydów. Ten niewielki i mało znany rój meteorów zazwyczaj charakteryzuje się szczątkową aktywnością, w przeszłości jednak dawał krótkotrwałe, ale też intensywne, wybuchy aktywności.

Zbliża się maksimum Leonidów

Od 10 do 23 listopada możemy podziwiać kolejny bardzo ciekawy rój meteorów, tym razem będą to Leonidy z konstelacji Lwa. Tegorocznym obserwacjom meteorów nie będzie przeszkadzał Księżyc, ponieważ dobę po maksimum, w dniu 18 listopada znajdzie się w fazie nowiu.

Aktywność Orionidów na spodziewanym poziomie

Na stronie www.imo.net publikowane są na bieżąco wyniki obserwacji Orionidów. W tym roku rój zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Aktywność osiągnęła maksymalną wartość ZHR = 27 +-2 21.10.2017 o godzinie 00:14 UT.

Dziś maksimum Orionidów

Dziś przypada maksimum jednego z najbardziej znanych rojów meteorów – Orionidów. Rój związany ze słynną kometą 1P/Halley ma swoje maksimum dla długości ekliptycznej Słońca równej 208 stopni co w tym roku przypada 21 października. Maksimum jest szerokie, płaskie i jak pokazują analizy rozciąga się mniej więcej od 19 do 23 października, jeśli więc dziś nie dopisze nam pogoda możemy wybrać się na obserwacje Orionidów także podczas kolejnych nocy.

Noc spadających gwiazd - Noc Perseidów

Noc Spadających Gwiazd - Noc Perseidów
W różnych miejscach w Polsce z okazji maksimum roju Perseidów organizowane są w weekend 12/13 sierpnia astronomiczne imprezy zwane "nocami spadających gwiazd". Oto lista kilkunastu z nich.

Początek aktywności Perseidów

Na niebie pojawiły się właśnie pierwsze meteory z roju Perseidów. Ten niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny rój meteorów rozpoczyna swoją aktywność na początku trzeciej dekady lipca.

Zbliża się maksimum Lipcowych Pegazydów

Od 7 do 13 lipca na nocnym niebie możemy obserwować pierwszy wakacyjny rój meteorów - Lipcowe Pegazydy. Wszystkich obserwatorów i miłośników nocnych wrażeń zachęcamy do obserwacji!

Strony

Subscribe to RSS - roje meteorów