roje meteorów

Spojrzenie na październikowe niebo

Na wieczornym niebie dostrzeżemy gwiazdozbiory Pegaza, Andromedy, Perseusza i Byka, po północy pojawią się Bliźnięta i Oriona. Merkurego można szukać nisko na zachodnim niebie, od drugiego tygodnia miesiąca. Również nisko na zachodnim niebie znajdziemy Wenus. Marsa, przebywającego w gwiazdozbiorze Koziorożca, możemy obserwować w pierwszej połowie nocy, a Jowisza - wieczorem, nisko na zachodnim niebie. Saturna można dostrzec w pierwszej połowie nocy w konstelacji Strzelca.

Nadlatują tegoroczne Perseidy!

Perseidy, coroczny rój meteorów, będzie miał maksimum już w najbliższą niedzielę, w noc z 12 na 13 sierpia 2018 roku. Warto poświęcić im ten weekend, tym bardziej że są już teraz widoczne, a ilość zliczeń meteorów wciąż rośnie. Dodatkowo mamy idealne warunki obserwacyjne: 12 sierpnia Księżyc będzie zaraz po nowiu, a przez większą część nocy nie będzie go na niebie!

Spojrzenie w czerwcowe niebo 2018

Tegoroczne astronomiczne lato rozpocznie się południową porą, w czwartek 21 czerwca o godz. 12.07, gdy Słońce w swej rocznej wędrówce po ekliptyce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego (punkt Raka). W tym dniu dzień będzie trwał 16 godzin i około 20 minut - będzie to najdłuższy dzień (i najkrótsza noc) tego roku.

Nadlatują marcowe meteory z roju Wirginidów

Od 1 marca do 15 kwietnia w naszym kraju możemy obserwować kolejny interesujący rój meteorów o nazwie Wirginidy. Wszystkich, którzy lubią podziwiać "spadające gwiazdy" na niebie, zachęcamy do prowadzenia własnych obserwacji.

Wyniki obserwacji Kwadrantydów

Kończy się właśnie aktywność pierwszego dużego roju w roku 2018. Pełnia Księżyca oraz niekorzystne warunki obserwacyjne spowodowały że maksimum zostało bardzo słabo pokryte obserwacjami a uzyskane wyniki są wątpliwej jakości. Dla nocy z 3 na 4 stycznia 2018 uzyskano ZHR=31 +- 7.

Kwadrantydy 2018

Gdy po sylwestrowych szaleństwach zapada cisza na niebie widoczne są już pierwsze meteory z roju Kwadrantydów, jednego z największych znanych rojów meteorów. Ze względu na późno wschodzący radiant i bardzo wąskie maksimum jest to rój który często jest trudny do zaobserwowania, często maksimum występuje w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Europie. W tym roku maksimum spodziewane jest 3 stycznia o godzinie 22 UT co sprzyja obserwacjom roju w drugiej połowie nocy. Aktywność roju w ciągu kolejnych godzin po maksimum będzie stopniowo spadać niemniej wzrastająca wysokość radiantu sprawi że obserwowana ilość meteorów pozostanie na dość wysokim poziomie. Główną przeszkodą przy tegorocznych Kwadrantydach będzie Księżyc tuż po pełni. Obecność Księżyca znacząco ograniczy ilość widocznych zjawisk tym niemniej Kwadrantydy w maksimum stanowią widowisko warte uwagi, nawet w tak trudnych warunkach.

Zbliża się maksimum Ursydów

Rozpoczyna się aktywność ostatniego znaczącego roju meteorowego w tym roku. Ursydy aktywne od 17 do 26 grudnia osiągną maksimum 22 grudnia. Typowa aktywność Ursydów to ZHR na poziomie 10, sporadycznie zdarzają się wybuchy aktywności. Rój Ursydów jest stosunkowo słabo zbadany. Świąteczny okres i zazwyczaj zła pogoda nie sprzyjają obserwacjom tego grudniowego strumienia. W ciągu ostatnich 70 lat zaobserwowano dwa duże wybuchy aktywności w latach 1945 i 1986, zapewne było ich więcej ale z przyczyn wyżej wspomnianych nie obserwowano wszystkich wybuchów. Nieco podwyższoną aktywność obserwowano w 2006 i 2008 co mogło mieć związek z przejściem przez peryhelium komety macierzystej 8P/Tuttle w styczniu 2008 roku. Jak dotąd nie udało się wykazać związku z peryheliami 8P/Tuttle i aktywnością roju, niektóre wzrosty aktywności miały też miejsce w momencie gdy kometa znajdowała się w aphelium.

Strony

Subscribe to RSS - roje meteorów