roje meteorów

Wyniki obserwacji Kwadrantydów

Kończy się właśnie aktywność pierwszego dużego roju w roku 2018. Pełnia Księżyca oraz niekorzystne warunki obserwacyjne spowodowały że maksimum zostało bardzo słabo pokryte obserwacjami a uzyskane wyniki są wątpliwej jakości. Dla nocy z 3 na 4 stycznia 2018 uzyskano ZHR=31 +- 7.

Kwadrantydy 2018

Gdy po sylwestrowych szaleństwach zapada cisza na niebie widoczne są już pierwsze meteory z roju Kwadrantydów, jednego z największych znanych rojów meteorów. Ze względu na późno wschodzący radiant i bardzo wąskie maksimum jest to rój który często jest trudny do zaobserwowania, często maksimum występuje w momencie niekorzystnym dla obserwatorów w Europie. W tym roku maksimum spodziewane jest 3 stycznia o godzinie 22 UT co sprzyja obserwacjom roju w drugiej połowie nocy. Aktywność roju w ciągu kolejnych godzin po maksimum będzie stopniowo spadać niemniej wzrastająca wysokość radiantu sprawi że obserwowana ilość meteorów pozostanie na dość wysokim poziomie. Główną przeszkodą przy tegorocznych Kwadrantydach będzie Księżyc tuż po pełni. Obecność Księżyca znacząco ograniczy ilość widocznych zjawisk tym niemniej Kwadrantydy w maksimum stanowią widowisko warte uwagi, nawet w tak trudnych warunkach.

Zbliża się maksimum Ursydów

Rozpoczyna się aktywność ostatniego znaczącego roju meteorowego w tym roku. Ursydy aktywne od 17 do 26 grudnia osiągną maksimum 22 grudnia. Typowa aktywność Ursydów to ZHR na poziomie 10, sporadycznie zdarzają się wybuchy aktywności. Rój Ursydów jest stosunkowo słabo zbadany. Świąteczny okres i zazwyczaj zła pogoda nie sprzyjają obserwacjom tego grudniowego strumienia. W ciągu ostatnich 70 lat zaobserwowano dwa duże wybuchy aktywności w latach 1945 i 1986, zapewne było ich więcej ale z przyczyn wyżej wspomnianych nie obserwowano wszystkich wybuchów. Nieco podwyższoną aktywność obserwowano w 2006 i 2008 co mogło mieć związek z przejściem przez peryhelium komety macierzystej 8P/Tuttle w styczniu 2008 roku. Jak dotąd nie udało się wykazać związku z peryheliami 8P/Tuttle i aktywnością roju, niektóre wzrosty aktywności miały też miejsce w momencie gdy kometa znajdowała się w aphelium.

Geminidy z roku na rok coraz aktywniejsze

Geminidy są najaktywniejszym rojem meteorów na ziemskim niebie. W różnego rodzaju kalendarzach astronomicznych aktywność Geminidów określana jest najczęściej jako ZHR=120. W ostatnich latach obserwowano jednak maksima o wyraźnie większej aktywności, co potwierdza najnowsza publikacja naukowa na ten temat.

Możliwa podwyższona aktywność Alfa Monocerotydów

Wieczorem 21 listopada 2017 roku możliwy jest krótkotrwały wzrost aktywności Alfa Monocerotydów. Ten niewielki i mało znany rój meteorów zazwyczaj charakteryzuje się szczątkową aktywnością, w przeszłości jednak dawał krótkotrwałe, ale też intensywne, wybuchy aktywności.

Zbliża się maksimum Leonidów

Od 10 do 23 listopada możemy podziwiać kolejny bardzo ciekawy rój meteorów, tym razem będą to Leonidy z konstelacji Lwa. Tegorocznym obserwacjom meteorów nie będzie przeszkadzał Księżyc, ponieważ dobę po maksimum, w dniu 18 listopada znajdzie się w fazie nowiu.

Aktywność Orionidów na spodziewanym poziomie

Na stronie www.imo.net publikowane są na bieżąco wyniki obserwacji Orionidów. W tym roku rój zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami. Aktywność osiągnęła maksymalną wartość ZHR = 27 +-2 21.10.2017 o godzinie 00:14 UT.

Strony

Subscribe to RSS - roje meteorów