rozbłyski

Pierwsza odpowiedź LOFAR na nagłe kosmiczne zjawisko

Rankiem 6 lipca 2018 interferometr radiowy LOFAR (Low Frequency Array) automatycznie zareagował na niespodziewane zjawisko astronomiczne: błysk Gamma. Miało to miejsce po raz pierwszy w jego historii.

"Sygnały obcych" pochodzą z gwiazdowego żłobka odległego o 2,4 miliarda lat świetlnych

Naukowcy długo zastanawiali się, skąd wzięły się te dziwaczne, powtarzające się impulsy energii. Niektórzy zadawali sobie nawet pytanie, czy to nie próby kontaktu - dowód na istnienie obcego życia we Wszechświecie.

Silny rozbłysk Proximy Centauri

Czy Proxima Centauri, najbliższy nam układ planetarny, faktycznie nadaje się do zamieszkania? Najnowsze badania wykonane z udziałem sieci ALMA wnoszą wiele wątpliwości. Kilka miesięcy temu naukowcy korzystający z tego interferometru radiowego wykryli silny rozbłysk gwiazdy. Okazuje się, że słynna planeta Proxima b może wcale nie być przyjazna życiu.

Nowe wyniki badań: gwiazdy rozbłyskowe Keplera

Portal Sky&Telescope donosi o badaniach w zakresie zamieszkiwalności odległych planet pozasłonecznych. Zależy ona od wielu czynników - jednym z nich jest aktywność ich macierzystych gwiazd. Które z nich są silnie rozbłyskowe? Odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić Kosmiczny Teleskop Keplera.

Gwiazda zmienną jest

Astronomowie śledzący z zafascynowaniem losy podwójnego układu gwiazd AR Scorpii odkryli, że jego jasność zmienia się na przestrzeni lat. Najnowsze wyniki potwierdzają teorię dotyczącą tego, w jaki sposób ta niezwykła gwiazda wyzwala energię oraz wyznaczają okresy jej rozbłysków.
Subscribe to RSS - rozbłyski