satelity meteorologiczne

Innowacyjny satelita pogodowy Aeolus na orbicie

W środę z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała europejska rakieta Vega z satelitą do pomiarów wiatru w ziemskiej atmosferze Aeolus.

Kolejny satelita meteorologiczny GOES na orbicie

Rakieta Atlas V wyniosła w czwartek amerykańskiego satelitę pogodowego nowej generacji GOES-S. Statek dołącza do wysłanego półtora roku temu GOES-R, unowocześniając systemy obserwacji pogodowych na orbicie geostacjonarnej.

Nieudany start Sojuza z kosmodromu Wostocznyj

Dziś z kosmodromu Wostocznyj na wschodzie Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z rosyjskim satelitą meteorologicznym Meteor-M i dodatkowymi niewielkimi satelitami standardu CubeSat. Lot rakiety jednak się nie powiódł. Górny stopień Fregat nie zadziałał poprawnie i rakieta zamiast na orbitę wróciła prawdopodobnie z ładunkiem na Ziemię, a główny satelita misji nie przesłał żadnego sygnału. Był to pierwszy nieudany start rosyjskiej rakiety w tym roku.

Delta II wynosi amerykańskiego satelitę pogodowego JPSS-1

Z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała po raz przedostatni rakieta Delta II. Wyniosła na orbitę polarną amerykańskiego satelitę meteorologicznego następnej generacji JPSS-1.

Chiński satelita meteorologiczny Fengyun 3D już na orbicie

W nocy z wtorku na środę z Centrum Lotów Kosmicznych Taiyuan w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 4C z ostatnim satelitą meteorologicznym serii Fengyun-3. 

Badanie cyklonów za pomocą sygnału GPS

Technologia GPS, która na co dzień pomaga kierowcom dotrzeć do celu podróży, zostanie wykorzystana do poprawy prognozowania huraganów. Nowatorski sposób pomiaru prędkości wiatru w cyklonach na niskich szerokościach geograficznych zostanie wykorzystany w wysłanych 15 grudnia sondach CYGNSS. Start rakietą Pegasus przebiegł pomyślnie.

GOES-R - rewolucja w meteorologii już na orbicie

Ubiegłotygodniowej piątkowej nocy rozpoczęła się nowa era w prognozowaniu pogody przy pomocy satelitów meteorologicznych. Rakieta Atlas V wyniosła na orbitę GTO (transferową do geostacjonarnej) satelitę meteorologicznego czwartej generacji GOES-R.

Strony

Subscribe to RSS - satelity meteorologiczne