SDO

Wrześniowa aktywność Słońca widziana z Kosmosu

We wrześniu tego roku zaobserwowano duży wzrost aktywności Słońca. Nasza gwiazda wyemitowała aż 27 rozbłysków klasy M oraz 4 rozbłyski klasy X. Między 6 a 10 IX miały też miejsce koronalne wyrzuty masy (CME). Wszystko to uważnie obserwowały satelity.

Silny rozbłysk na powierzchni Słońca osiągnął siłę X9.6!

Zanotowano bardzo silny rozbłysk na powierzchni naszej dziennej gwiazdy, który osiągnął siłę aż X9.6, i jest to najsilniejszy rozbłysk klasy X7 w ciągu ostatnich 12 lat!

Nowe obrazy plam słonecznych

Mimo, że obraz naszej Dziennej Gwiazdy często wydaje się nam niezmienny z naszego punktu widzenia na Ziemi, Słońce jednak ciągle się zmienia. Główne cele, jakie stawiają sobie badacze Słońca to zrozumienie "tańca" naładowanego gazu. Jest to kluczowy element do lepszego zrozumienia naszego Słońca, jak nagrzewa się jego atmosfera, w jaki sposób tworzą się stałe dopływy energii słonecznej?

Sonda SDO świadkiem podwójnego zaćmienia

Wczesnym rankiem 1 września 2016 roku, sonda NASA Solar Dynamics Observatory lub SDO, złapała zarówno tranzytującą Ziemię i Księżyc, które przechodziły jednocześnie przed tarczą Słońca.

Tranzyt Merkurego - zdjęcia z NASA

Tranzyt Merkurego sfotografowany przez Solar Dynamics Observatory (SDO)
9 maja 2016 r. Merkury przeszedł na tle tarczy Słońca. Zjawisko obserwowały rzesze miłośników astronomii, a także wiele innych osób. W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć i filmów z przebiegu zjawiska. Przykładowo NASA opublikowała filmik złożony ze zdjęć tranzytu wykonanych z kosmosu przez Solar Dynamics Observatory (SDO).
Subscribe to RSS - SDO