symulacje

Gdy galaktyka zderza się z galaktyką karłowatą...

Dawne interakcje zachodzące pomiędzy naszą Galaktyką i karłowatą galaktyką w Strzelcu mogły doprowadzić do wyrzucenia wielu gwiazd z dysku Drogi Mlecznej do jej otoczki halo.

Tesla w przyszłości najprawdopodobniej zderzy się z Ziemią lub Wenus

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto alarmują, że wysłany w przestrzeń kosmiczną samochód Tesla Roadster może ze znacznym prawdopodobieństwem spaść na Ziemię lub Wenus. Nastąpi to jednak nieprędko - za miliony lat - i nie będzie dla nas groźne w skutkach.

Jak formowała się największa z zaobserwowanych „zubożałych” galaktyk?

Astronomowie znają wiele przypadków zlewających się ze sobą galaktyk, w których „brakuje” gwiazd. Ale dlaczego gwiazd jest za mało i skąd właściwie o tym wiadomo? Istnieje na ten temat wiele teorii, a co ciekawsze, dokładne analizy największej z takich ogołoconych z gwiazd galaktyk wyraźnie wskazują na to, że nie powstawała ona w zgodzie z najbardziej popularnymi do niedawna modelami.

Astronarium nr 32 o ciemnej materii

Pora na premierę kolejnego odcinka telewizyjnego serialu naukowego "Astronarium". Tym razem tematem będzie tajemnicza ciemna materia. Oglądajcie w środę i czwartek na antenie TVP 3.

Symulacja lotu nad planetą karłowatą Ceres

Symulacja powierchni Ceres
Na stronach NASA można obejrzeć nową wizualizację lotu nad powierzchnią Ceres. Wykorzystano w niej dane zebrane przez sondę kosmiczną Dawn, która znajduje się na orbicie wokół tego obiektu.

Astronarium nr 16 o komputerach w astronomii

Dzisiaj sobota, czyli obejrzymy ogólnopolską premierę kolejnego odcinka "Astronarium", programu telewizyjnego o astronomii i badaniach kosmosu. Tym razem będzie okazja dowiedzieć się jak polscy naukowcy w swoich badaniach wykorzystują komputery, zarówno te o olbrzymich mocach obliczeniowych (superkomputery), jak i rozproszone po całym świecie sieci złożone zwykłych laptopów, a nawet smartfonów.
Subscribe to RSS - symulacje