układy podwójne

Urania TV nr 5 - robotyczne teleskopy Solaris

Piąty odcinek z youtubowej serii Urania TV poświęcony jest polskim robotycznym teleskopom. Projekt Solaris powstał w celu poszukiwania planet w układach podwójnych gwiazd, ale jego efekty mają też nieco bardziej praktyczne zastosowania.

Nowe spojrzenie na narodziny gwiazdowego rodzeństwa

Wiele gwiazd w Drodze Mlecznej to w rzeczywistości bliźniaki - dwie gwiazdy, które powstawały w tym samym czasie. Czasami te gwiezdne bliźnięta tworzą bliskie układy podwójne i okrążają się wzajemnie w niewielkiej odległości od siebie. Ale astronomowie odkryli także wiele takich układów dwóch gwiazd, w których oba składniki są znacznie od siebie oddalone. Nowe obserwacje wykonane z udziałem sieci radioteleskopów ALMA ujawniają, jak rodzą się te układy.

Gromady kuliste o 4 miliardy lat młodsze, niż sądzono?

Jak donoszą naukowcy z University of Warwick, gromady kuliste mogą być nawet 4 mld lat młodsze, niż wcześniej sądzono.

Astronomowie obserwują niezwykłe szczegóły w odległym pulsarze

Zespół astronomów wykonał jedną z obserwacji o najwyższej rozdzielczości w historii astronomii, obserwując dwa intensywne obszary promieniowania oddalone o 20 km od gwiazdy, która znajduje się w odległości 6500 lat świetlnych od Ziemi.

Zagubiona gwiazda i początki Układu Słonecznego

Mniej więcej 70 000 lat temu w okolice naszego Układu Słonecznego zawędrowała zabłąkana gwiazda. Zbliżyła się ona do Słońca na odległość roku słonecznego i najprawdopodobniej wyrzuciła wówczas z niego setki komet i planetoid. W tym okresie współcześni ludzie właśnie zaczęli migrować z Afryki, a Ziemię dzielili wciąż z nimi Neandertalczycy.

Lepszy sposób na zważenie milionów samotnych gwiazd

W jaki sposób lepiej mierzyć masy samotnych gwiazd? Astronomowie opracowali nową i ulepszoną metodę takiego pomiaru, szczególnie gwiazd z układami planetarnymi.

Ukryte gwiazdy mogą fałszować rozmiary planet

Czasami przy obserwacjach odległych obiektów teleskopy nie są w stanie odróżnić układów pojedynczych od podwójnych. Gdy dwie gwiazdy krążą blisko siebie, przypominają one jeden punkt podobny do pojedynczej gwiazdy. Ta niedokładność pomiarowa może mieć duże znaczenie przy określaniu wielkości planet, które orbitują w tego typu układach.

Strony

Subscribe to RSS - układy podwójne