Wenus

Niebo na dłoni nr 15 o Wenus

Piękna, tajemnicza, niebezpieczna - Wenus. Planeta, która urzeka swoim pięknem na ziemskim niebie, została przedstawiona w kolejnym odcinku z cyklu "Niebo na dłoni".

Nadchodzi wyjątkowa koniunkcja Wenus z Jowiszem

W poniedziałkowy poranek, już 13 listopada, na wschodnim horyzoncie rozpocznie się wyjątkowy spektakl z udziałem dwóch ciał niebieskich na jesiennym niebie. Dokładnie tego ranka dojdzie do bardzo bliskiej koniunkcji Wenus z Jowiszem. Będzie to z pewnością jedno z bardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych mających miejsce na niebie w tym roku.

Październikowa koniunkcja Księżyca z Marsem

Już we wtorkowy poranek na naszym nieboskłonie będzie można ujrzeć kolejną interesującą koniunkcję dwóch ciał niebieskich - tym razem Księżyca z Marsem.

Prądy strumieniowe w atmosferze Wenus

Dane zebrane przez japońską sondę kosmiczną Akatsuki odegrały kluczową rolę w niedawnym odkryciu równikowych prądów w niskich i środkowych warstwach atmosfery Wenus. Naukowcy twierdzą, że może okazać się to kluczowe do rozwiązania zagadki fenomenu superrotacji.

Zbliża się koniunkcja Księżyca z Wenus

Już w nadchodzący czwartek (20.07), na porannym niebie dojdzie do kolejnego ciekawego zjawiska astronomicznego, tym razem Księżyc spotka się z jasną Wenus.

Co będzie pierwszą gwiazdką wigilijną?

Tradycyjnie przed wieczerzą wigilijną wypatrujemy pierwszej gwiazdki na niebie. Jaki obiekt astronomiczny w tym roku wcieli się w tę rolę i o której godzinie zacząć wypatrywanie?

Koniunkcja Wenus z Saturnem

Wieczorem 29.10 (sobota), dojdzie do kolejnej jesiennej koniunkcji dwóch ciał niebieskich, tym razem jasna Wenus spotka się na wieczornym niebie z planetą z pierścieniami.

Strony

Subscribe to RSS - Wenus