woda na Marsie

Mars: dawna rzeka i osady mineralne Ladon Basin

Ladon Basin to wielka struktura na Marsie, która powstała najprawdopodobniej w wyniku uderzenia meteorytu. Obecnie wypełniają ją skały osadowe sprowadzone tu przez dawną marsjańską rzekę o nazwie Ladon Valles. Zdjęcia te przesłała na Ziemię sonda NASA - Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Mars jednak kolebką życia?

Na Marsie odkryto ślady dawnych morskich złóż hydrotermalnych. Czy to jedno z tych miejsc, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej także o pochodzeniu życia… ziemskiego?

Curiosity: odkrycie ciekawych minerałów na Marsie

Dzisiaj Czerwona Planeta charakteryzuje się suchym, pełnym pyłu i niegościnnym dla życia krajobrazem. W przeszłości jednak Mars wyglądał zapewne całkiem inaczej – i był dużo bardziej przyjaznym miejscem. Wskazują na to nowe badania składu chemicznego jego gruntu w obszarze Góry Sharpa.

Curiosity ogląda dowody na istnienie jezior i rzek w historii Marsa

krater Gale na Marsie
Nowe badania zespołu misji Mars Science Laboratory/Curiosity potwierdziły, że miliardy lat temu na Marie panowały warunki umożliwiające utrzymywanie wody w jeziorach przez długie okresy czasu.

Curiosity nie może badać wody w stanie ciekłym na Marsie

Łazik Curiosity
Naukowcy z NASA w czwartek ogłosili, że kosztujący miliardy dolarów robot wysłany na Marsa w poszukiwaniu życia musi trzymać się z dala od potencjalnych miejsc, w których mógłby je odkryć z uwagi na zagrożenie zanieczyszczeniem mikrobami z Ziemi.

NASA pokazała dowody na występowanie ciekłej wody na Marsie

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że ma dowody potwierdzające występowanie ciekłej wody na Marsie. Obserwacje spektroskopowe tajemniczych ciemnych pasm na stokach wzgórz w kilku miejscach na planecie wskazują na obecność tam uwodnionych soli, a to sugeruje okresowe występowanie ciekłej wody w tych miejscach.

Według modeli numerycznych na Marsie może istnieć woda w stanie ciekłym

Najnowsze wyniki badań prowadzonych przez polsko-amerykańską grupę naukowców wskazują, że na powierzchni północnej czapy polarnej Marsa może w niektórych miejscach występować woda w stanie płynnym. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Icarus".

Strony

Subscribe to RSS - woda na Marsie