To już 5 lat Astrobazy Kruszwica

Koordynatorki Astrobazy Kruszwica odbierają dyplom

W dniu 1 grudnia 2017 roku w Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika w Kruszwicy odbyła się uroczysta IX Konferencja Popularno-Naukowa, która została zorganizowana z okazji 5-lecia działalności kruszwickiej Astrobazy. Gospodarzami konferencji były: Marzena Szałkowska - dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 oraz Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska - koordynatorki Astrobazy.

Wśród zaproszonych gości konferencji byli m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy Aleksander Budnera wraz z Radnymi, Naczelnik Wydziału Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych w Toruniu Renata Drozdowska, Prodziekan ds. kształcenia i badań naukowych UMK w Toruniu dr hab. Winicjusz Drozdowski, profesor UMK w Toruniu oraz naczelny czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” Maciej Mikołajewski, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny Piotr Majewski, dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy Marcin Piotrowski, przedstawiciele astrobaz, okolicznych szkół, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miłośnicy astronomii oraz mieszkańcy Kruszwicy.

Podczas spotkania wykład inauguracyjny na temat historii Astrobaz wygłosił redaktor Radia PiK (Radio Pomorza i Kujaw) Piotr Majewski. Natomiast członkowie koła astronomicznego zaprezentowali swoje sukcesy, obserwacje i badania, astrofotografię oraz codzienną pracę. Ponadto opowiedzieli o tym, co znaczy dla każdego z nich być członkiem „kosmicznej rodzinki”. Wszystkie wypowiedzi poparte były prezentacją i relacją fotograficzną ukazującą pięcioletni dorobek przyszkolnego obserwatorium.

Gimnazjalistom podczas występu towarzyszyły 5-letnie przedszkolaki, czyli rówieśnicy „Jubilatki”, które opowiadały o swoich kosmicznych marzeniach i planach.

Mamy nadzieję, że Kruszwicka Astrobaza będzie jeszcze przez długie lata służyć wszystkim tym, których interesuje Kosmos i prężnie się rozwijać.

Koordynatorzy Astrobazy
Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska