W Chorzowie zakończyła się 59. Olimpiada Astronomiczna

59. Olimpiada Astronomiczna - uczestnicy
Zakończyły się zawody finałowe szkolnej 59. Olimpiady Astronomicznej, które odbywały się w dniach 3-6 marca 2016 r. w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Pierwsze miejsce zajęła uczennica z Torunia.

W tym roku pierwszą laureatką Olimpiady Astronomicznej została Zofia Kaczmarek z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu. Zwyciężyła spośród 21 uczniów uczestniczących w zawodach finałowych i 137, którzy wzięli udział w poprzednich etapach olimpiady.

Pozostałymi laureatami zostali: Mateusz Bronikowski z I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, Michał Wójcik z III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, Patryk Rachwał z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, Cyryl Waśkiewicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Bartosz Dzięcioł z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach. Najpierw należy rozwiązać zadania ogłaszane w prasie w dwóch seriach. Te zadania uczniowie rozwiązują w domu, a osoby, które uzyskają pozytywne wyniki, startują następnie w zawodach drugiego stopnia, już pod kontrolą organizatorów. Potem następują zawody trzeciego stopnia, czyli finał. Zwycięzcy olimpiady krajowej reprezentują później Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki.

Polska Olimpiada Astronomiczna jest jedną z najstarszych na świecie. Głównym organizatorem jest Planetarium Śląskie w Chorzowie, która realizuje olimpiadę zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Poza dofinansowaniem z MEN, olimpiada jest także wspierana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, a jej patronem jest czasopismo i portal internetowy "Urania - Postępy Astronomii". W "Uranii" publikowane są regularnie rozwiązania zadań z olimpiad z poprzednich lat. Jest to właściwie jedyne źródło z bieżącymi zadaniami i ich rozwiązaniami, z którego uczniowie mogą przygotowywać się do kolejnych edycji olimpiady.

Witryna internetowa Olimpiady Astronomicznej ma adres http://www.planetarium.edu.pl/oa.htm

Telewizja o finale Olimpiady Astronomicznej - nagranie z Chorzów TV:

Zwyciężczyni 59. Olimpiady Astronomicznej - Zofia Kaczmarek z Torunia oraz redaktor naczelny Uranii, dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK. Fot.: Planetarium Śląskie.

Laureaci 59. Olimpiady Astronomicznej. Fot.: Planetarium Śląskie.

Pełne wyniki 59. Olimpiady Astronomicznej

Klasyfikacja końcowa LIX Olimpiady Astronomicznej 2015/2016

LAUREACI
(według zajętych miejsc)

I - Kaczmarek Zofia, 2 kl. Gimnazjum i Liceum Akademickie, Toruń
II - Bronikowski Mateusz, 3 kl. I LO  im. Powstańców Śląskich, Rybnik
III - Wójcik Michał, 2 kl. III LO  im. Adama Mickiewicza, Tarnów
IV - Rachwał Patryk, 2 kl. III LO  im. Adama Mickiewicza, Wrocław
IV - Waśkiewicz Cyryl, 3 kl. XIV LO  im. Stanisława Staszica, Warszawa
VI - Dzięcioł Bartosz, 2 kl. XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin

FINALIŚCI
(w kolejności alfabetycznej)

Ambrożkiewicz Mateusz, 3 kl. IV LO  im. Krz. Kamila Baczyńskiego, Olkusz
Bilski Jakub,  3 kl. I Liceum Ogólnokształcące, Radzyń Podl.
Borowicz Joachim, 3 kl. LO  im. Powstańców Wielkopolskich, Środa Wielkop.
Borys Dawid, 2 kl. V LO  im. Augusta Witkowskiego, Kraków
Chady Tomasz, 2 kl. XIII Liceum Ogólnokształcące, Szczecin
Gębala Jacek, 3 kl. I LO  im. Mikołaja Kopernika, Bielsko-Biała
Kalina Łukasz, 3 kl. V LO  im. Augusta Witkowskiego, Kraków
Kołodziej Michał, 3 kl. I Liceum Ogólnokształcące, Radzyń Podl.
Kukuryka Mateusz, 2 kl. III LO  im. Unii Lubelskiej, Lublin
Lappo Lidia, 2 kl. III LO  im. Unii Lubelskiej, Lublin
Mikulska Katarzyna, 3 kl. III LO  im. Unii Lubelskiej, Lublin
Przygoda Zbigniew, 2 kl. XIV LO  im. Stanisława Staszica, Warszawa
Rajchel Jan, 3 kl. I LO  im. Mikołaja Kopernika, Krosno
Rozwoda Błażej, 2 kl. V LO  im. Augusta Witkowskiego, Kraków
Winny Mateusz, 3 kl. II LO  im. Andrzeja F. Modrzewskiego, Rybnik

Źródło: Planetarium Śląskie

Na zdjęciu:
Uczestnicy 59. Olimpiady Astronomiczne. Źródło: Planetarium Śląskie.