Ciemne Niebo - potrzebne poparcie dla zmian w przepisach

Po wielu latach starań różnych organizacji pojawiła się szansa na zmiany przepisów prawa w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem wokół obserwatoriów. Program Ciemne Niebo oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowały propozycję poprawki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Potrzebne jest szerokie poparcie tej inicjatywy od różnych organizacji i instytucji.

Czasu jest niewiele, termin wyrażenia opinii mija 20 kwietnia 2016 r. Piotr Nawalkowski, koordynator główny programu Ciemne Niebo, oraz Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego apelują o wsparcie przez organizacje i instytucje branżowe. Oprócz tego członkowie amatorskiej społeczności astronomicznej proszeni są o pomoc w dotarciu z prośbą o poparcie do różnych podmiotów zainteresowanych ochroną ciemnego nieba w Polsce (przykładowo do organizacji ekologicznych).

Publikujemy tekst proponowanej poprawki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690), t.j. z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422). Dodatkowo dostępny jest apel od programu Ciemne Niebo o wsparcie oraz wzór rekomendacji. Z programem Ciemne Niebo można kontaktować się pod adresem ciemneniebo@op.pl.

Przy okazji przypominamy, iż istnieje możliwość przeznaczenia 1% swojego podatku dochodowego na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce. Zbiórkę prowadzi akcja Astroprocent. Szczegóły tutaj.