Nagłe pojaśnienie komety C/2015 ER61 PANSTARRS!

Na początku kwietnia bieżącego roku zanotowano nagły wzrost jasności komety C/2015 ER61 PANSTARRS. Tak nagły wzrost jasności był najprawdopodobniej jednym ze skutków stopnienia się warstw lodu na komecie oraz jej powolnego zbliżania się do Słońca.

Wzrost jasności komety C/2015 ER61 PANSTARRS, odnotowano pomiędzy 4 a 5 kwietnia bieżącego roku. Co ciekawe i warte uwagi, jej jasność wzrosła aż o 2 mag!, z 8,5 mag na 6,5 mag.

Jak sądzą sami uczeni, do tak nagłego wzrostu jasności tego obiektu mogło przyczynić się między innymi to, że kometa aktualnie zbliża się do Słońca, co skutkuje między innymi coraz większym nagrzewaniem się jej powierzchni. W skrajnych przypadkach może dojść również do tzw. erupcji pióropuszy zamarzniętego materiału kometarnego, w której w skład wchodzą między innymi różnego rodzaju materiały pyłowe czy nawet sam lód.

Średnicę obiektu C/2015 ER61 PANSTARRS oszacowano aktualnie na około 20 km. Co ciekawe kometa rozwinęła również przepiękny warkocz, który rozciąga się na około 8 milionów kilometrów.

Za kilka dni, 19 kwietnia, kometa C/2015 ER61 PANSTARRS zbliży się na najmniejszą odległość do Ziemi. Jak szacują uczeni, odległość wyniesie około 1,2 AU, natomiast na początku maja kometa znajdzie się w peryhelium.

Aktualnie kometa przemierza konstelację Koziorożca, by 19 kwietnia, w dniu w najmniejszej odległości od Ziemi wkroczyć w gwiazdozbiór Wodnika. Najbliższe dni to zapewne jeden z najlepszych momentów dla astrofotografów i miłośników komet z różnych zakątków świata, aby móc spróbować zapolować na ten przeuroczy obiekt.

Zachęcamy również wszystkich pasjonatów komet do śledzenia oficjalnego fanpage Sekcji Obserwatorów Komet SOK PTMA "Wszechświat Komet" na Facebooku, na której umieszczane są przez Sekcję między innymi aktualne fotografie tej komety.

Wszystkim obserwatorom C/2015 ER61 PANSTARRS, życzymy udanych wielkanocnych łowów!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Mapka która prezentuje aktualne położenie komety C/2015 ER61 PANSTARRS na nocnym niebie. Źródło: sok.ptma.pl