Najwolniejszy znany pulsar odkryty przez doktorantkę

Doktorantka z Uniwersytetu w Manchesterze odkryła pulsara, który ma blisko 14 mln lat i rotuje najwolniej z dotąd obserwowanych obiektów tego typu.

Konferencja „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” w Pałacu Prezydenckim

Rakieta Bursztyn na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
22 października 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się organizowana przez Kancelarię Prezydenta RR konferencja pt. „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny”. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie i studenci, przedstawiciele nauki oraz biznesu reprezentujący polski sektor kosmiczny. Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów prezentującą polską myśl techniczną i technologiczną związaną z przemysłem kosmicznym.

Rozpoczynają się przygotowania do misji Plato

Już niebawem rozpoczną się przygotowania do misji Plato. Ta misja Europejskiej Agencji Kosmicznej polegać będzie na znajdowaniu i badaniu planet pozasłonecznych. Głównym jej wykonawcą ma być niemiecka firma OHB System AG. W tym miesiącu w Bremie podpisano już stosowną umowę, w której zawarto porozumienia dotyczące dostarczenia satelity, fazy testowej niezbędnej do jego uruchomienia, oraz jego umieszczenia na orbicie.

Fale grawitacyjne mogą rzucać światło na ciemną materię

Zderzające się czarne dziury, fale grawitacyjne przemierzające czasoprzestrzeń – i ogromny instrument, który pozwala naukowcom badać strukturę Wszechświata. Może to wkrótce stać się rzeczywistością, gdy LISA (Laser Interferometer Space Antenna) podejmie działanie. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu odkryli, że LISA może również rzucić światło na nieuchwytną cząstkę ciemnej materii.

Sonda Juno po raz 14. fotografuje Jowisza z bliska

Jak co 53 dni prezentujemy wybrane zdjęcia Jowisza uzyskane przez sondę Juno, przelatującą zaledwie kilka tysięcy nad chmurami planety. Ostatni taki bliski przelot sonda wykonała 7 września 2018 roku.

Urania nr 5/2018 w kioskach

Ukazał się nowy numer "Uranii", a w nim mnóstwo ciekawych artykułów. M.in. o międzygwiezdnym przybyszu 'Oumuamua, pulsarach na tropie fal grawitacyjnych, polskich teleskopach w służbie ESA, wywiad z autorem Stellarium.

'Oumuamua

W tym tygodniu przypada rocznica odkrycia przez astronomów niezwykłego obiektu poruszającego się w przestrzeni kosmicznej niezbyt daleko od ziemskiej orbity. W ciągu zaledwie kilku dni naukowcy zorientowali się, że nie może to być zwykła asteroida lub kometa – jego droga pokazała, że nie jest grawitacyjnie związany z Układem Słonecznym. Był to zatem pierwszy międzygwiezdny obiekt odkryty w Układzie Słonecznym, który pochodził z zewnątrz. Otrzymał hawajskie imię 'Oumuamua czyli Zwiadowca.

Wystartowała misja do Merkurego

Dziś w nocy rozpoczęła się misja sondy BepiColombo - pierwszego europejskiego próbnika do Merkurego. W drogę do najbliższej Słońcu planety Układu Słonecznego zabrała sondę rakieta Ariane 5.

Potężne flary z młodego czerwonego karła

Słowo „HAZMAT” opisuje substancje, które stanowią zagrożenie dla środowiska, a nawet dla samego życia. Wyobraź sobie, że termin ten odnosi się do całych planet, gdzie gwałtowne rozbłyski od gwiazd macierzystych mogą sprawić, że poprzez wpływ na ich atmosferę, świat nie będzie nadawał się do zamieszkania.

Dzień Informacyjny H2020: Przestrzeń kosmiczna

W dniu 20 listopada 2018 r. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej organizuje Dzień Informacyjny w obszarze Przestrzeń kosmiczna w programie Horyzont 2020.