Przejdź do treści

Robot o kosmicznych oczach

Roboty Balsa opracowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP mają wspierać wojsko w krytycznych sytuacjach, bez narażania życia i zdrowia ludzi. Część z nich już trafiła do polskich żołnierzy i jest wyposażona w specjalistyczne kamery wyprodukowane przez firmę Creotech Instruments S.A.

Pełna nazwa stworzonego przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP urządzenia to „Inżynieryjny robot wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych kryptonim BALSA - lekki robot rozpoznawczy (LRR) model Robot Inżynieryjny 1507”. Jest to urządzenie o wymiarach 60x50x19 cm, które zostało zaprojektowane do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności operacji wojskowych, w tym w miejscach niedostępnych dla człowieka lub niebezpiecznych - np. w rejonach zaminowanych.

Robot taki może przemieszczać się z maksymalną prędkością 8 km/h i pracować nieprzerwanie przez 60 minut. Robot może być zaopatrzony w nawet 3 systemy kamer: dzienno–nocną, termowizyjna i noktowizyjna, co umożliwia prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Jest wyposażony w system kołowo-gąsienicowy z ruchomymi, przednimi stabilizatorami, co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Zasięg transmisji radiowej robota to 300 metrów.

Creotech Instruments S.A., polska firma z branży sektora kosmicznego, zaopatruje roboty Balsa w modułowe systemy kamer, w tym w  jednostkę centralną wyposażoną w jednordzeniowe procesory oraz moduł zasilania i łączności.

To, co zdecydowanie wyróżnia nasze rozwiązanie to gwarancja bardzo niewielkich opóźnień w transmisji strumieniowej obrazu z kamery do urządzenia operatora robota, przy zachowaniu niezbędnej stabilności tej transmisji oraz wysokiej jakości obrazu. Mówimy tu o maksymalnych opóźnieniach rzędu 0,15 sekundy w porównaniu do kilkunastu sekund w przypadku standardowej transmisji strumieniowej tej jakości - tłumaczy Martyna Ulinowicz z firmy Creotech.

Creotech do tej pory dostarczył 100 kompletnych systemów kamerowych oraz kilkadziesiąt modułów centralnych i modułów łączności do kamer termowizyjnych. Kolejne 155 systemów w różnych konfiguracjach jest w trakcie produkcji. Kamery dostarczane przez Creotech zostały zaprojektowane z myślą o pracy w rozszerzonym zakresie temperatur pracy oraz tak, aby były odporne na wstrząsy i wibracje, na które mogą być narażone w czasie misji bojowych, w tym rozpoznawczych i saperskich.

Twórcy Balsy zwracają także uwagę na kompaktowość i wielofunkcyjności robota, który waży jedynie 15 kg i może być przenoszony w plecaku, a przy tym, w zależności od wyposażenia, może być przeznaczony do obserwacji i nasłuchu, podejmowania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków, transportowania środków dywersyjnych. Specjalistyczny manipulator, w który zaopatrzony jest robot, ma zasięg 100 cm i może podnosić ciężary o wadze do 1 kg. Robot jest łatwy w transporcie, a ze względu na niewielkie gabaryty i małą masę można przenosić go w plecaku.

W 2016 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał z PIAP umowę na dostawę 53 kompletów Balsa. Zadaniem robotów miało być wspieranie misji usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych. Operator wykorzystujący robota jest  w stanie przeszukać środki transportu pod kątem obecności przedmiotów niebezpiecznych lub dokonać inspekcji rowów przydrożnych i przepustów. W listopadzie 2016 roku testy Balsy zostały pozytywnie ukończone, a pierwszy robot trafił do polskiej armii wraz z zestawem części zamiennych i zestawem obsługowo naprawczym w grudniu 2016 roku. 28 czerwca 2017 roku Instytut PIAP dostarczył Siłom Zbrojnym RP kolejną, liczącą 26 zestawów, partię robotów Balsa. Ostatnia dostawa Balsy przeprowadzona ma zostać do końca czerwca 2018 roku.

 

Creotech Instruments S.A. (CTI) to spółka założona przez grupę polskich naukowców. Firma rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, oraz ze śledzeniem potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów NEO i kosmicznych śmieci. Creotech Instrument wyspecjalizował się także w produkcji oraz dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Creotech Instruments S.A.

Na zdjęciu: robot Balsa. Źródło: PIAP

 

Reklama