Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba

logo Międzynarodwego Tygodnia Ciemnego Nieba

Ruszyła kolejna edycja celebrowania walorów ciemnego nieba jako wspólnego dobra nas wszystkich. Zobacz w jaki sposób możesz się zaangażować w obchody Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba.

Pomysł na coroczne obchodzenie tygodnia ciemnego nieba narodził się w 2003 r., a jego autorką była ówczesna licealistka Jennifer Barlow. Początkowo, wydarzenie miało charakter lokalny, jednak szybko rozprzestrzeniło się na całe Stany Zjednoczone. Po kilku latach obchodzone było już w wielu krajach świata, uzyskując międzynarodowy rozgłos.

Tydzień Ciemnego Nieba organizowany jest zawsze w kwietniu, w okolicach Międzynarodowego Dnia Astronomii i Dnia Ziemi. Obecna edycja będzie trwać do najbliższego piątku (28 kwietnia). Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na problematykę zanieczyszczenia sztucznym światłem i promowanie wiedzy dotyczącej tego negatywnego zjawiska.

Organizatorzy proponują wiele sposobów aktywnego uczestnictwa w obchodach Tygodnia Ciemnego Nieba:

  • sprawdź źródła sztucznego światła zamontowane na twoim domu lub na podwórku. Jeśli strumień światła wychodzi poza obszar twojej posesji, spróbuj skierować go w dół lub zasłonić w taki sposób, aby "pozostał" tylko na twojej posesji
  • włączaj światło tylko wtedy kiedy tego potrzebujesz
  • weź udział w pokazach nieba organizowanych w twojej okolicy, lub na własną rękę wraz z rodziną bądź znajomymi obserwuj nocne niebo
  • rozmawiaj z sąsiadami, rodziną, znajomymi na temat problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem
  • udostępniaj w sieciach społecznościowych informacje z zakresu problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem
  • weź udział w projektach nauki obywatelskiej takich jak GLOBE at Night

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Na ilustracji: logo Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba. Źródło: IDA.