Przejdź do treści

Superszybkie algorytmy optyki adaptywnej dla E-ELT

Teleskop E-ELT z optyką adaptywną i laserowymi gwiazdami porównania (wizja artysty)
Austriacki zespół badawczy opracował nowe, superszybkie algorytmy optyki adaptywnej, które zostaną zastosowane w przyszłym 39-metrowym teleskopie  E-ELT, budowanym przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Prace Austriaków są częścią rozliczenia wpisowego ich kraju w ramach przyjęcia Austrii do ESO, które nastąpiło w 2009 roku.

Optyka adaptywna służy do korekcji jakości obrazów uzyskiwanych przez teleskopy naziemne. Jakoś obrazu jest pogarszana przez turbulencje atmosferyczne i w ramach optyki adaptywnej próbuje się usunąć ten wpływ atmosfery. Celem zespołu było pracowanie nowego podejścia do zagadnienia, które by umożliwiało skuteczne usuwanie zaburzeń obrazu, tak jak to czynią aktualne systemy optyki adaptywnej, ale aby było to znacznie szybsze i wymagało mniejszych mocy obliczeniowych komputerów.

Nowe algorytmy przeszły właśnie pozytywnie ostatnią recenzję i zostaną zastosowane w systemach optyki adaptywnej teleskopu E-ELT, który ESO buduje na Cerro Armazones w Chile. Teleskop E-ELT, z 39-metrową średnicą, będzie największym teleskopem optycznym na świecie. Ma rozpocząć pracę na początku przyszłej dekady. Opracowane algorytmy pozwolą na zastosowanie od obsługi systemów optyki adaptywnej komputerów o akceptowalnych rozmiarach i mocach obliczeniowych.

Więcej informacji:

.
Na ilustracji:
Teleskop E-ELT z laserowymi gwiazdami porównania jako elementem zaawansowanych systemów optyki adaptywne (wizja artysty). Źródło: ESO/L. Calçada/N. Risinger (skysurvey.org).




Reklama