Przejdź do treści

Udany spacer kosmiczny Rosjan

spacer kosmiczny Rosjan

Dwójka Rosjan wyszła na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by przeprowadzić 212. spacer kosmiczny w historii działania stacji.

Inżynierowie 56. Ekspedycji w składzie Oleg Artemiew (trzeci spacer w karierze) i Sergiej Prokopiew (pierwszy spacer) wyszli na zewnątrz stacji w skafandrach Orłan 15 sierpnia.

Spacer miał potrwać sześć godzin, ale wydłużył się do prawie ośmiu. Głównymi zadaniami kosmonautów było ręczne wypuszczenie czterech niewielkich satelitów, pobranie materiału naukowego z eksperymentów rosyjskich na zewnątrz stacji oraz montaż systemu obserwacji dzikich zwierząt Icarus.

Najwięcej czasu zajął montaż eksperymentu Icarus. Sprzęt ten, zamocowany na zewnętrznej ścianie modułu Zwiezda, będzie pomagał śledzić wzorce migracji niewielkich zwierząt na Ziemi. Na podstawie pozyskanych danych GPS biolodzy będą mogli ocenić, jak przemieszczają się wybrane gatunki, jak zmienia się gęstość ich populacji w konkretnym obszarze oraz jak rozprzestrzeniają się wśród tych zwierząt choroby. Badanie powstaje we współpracy Roskosmosu z niemiecką agencją kosmiczną DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt).

Rosjanie wypuścili też w przestrzeń kosmiczną cztery niewielkie satelity technologiczne. Są to dwa ładunki Taniusza SWSU 3 i 4, które są niewielkimi, eksperymentalnymi satelitami standardu CubeSat 3U wyprodukowanymi w Kursku. Ich części zostały stworzone metodą druku addytywnego (druku 3D). Pozostała para to satelity Siriussat 1 oraz 2 – eksperymentalne ładunki z detektorami cząstek do studiowania pogody kosmicznej.

Rosjanie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami tego spaceru, choć zajęło im to znacznie więcej czasu niż początkowo zakładano. Był to już siódmy spacer kosmiczny na ISS w tym roku – następny zostanie przeprowadzony przez Amerykanów pod koniec września.

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: NASA/NS

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Kosmonauci Oleg Artemiew oraz Sergiej Prokopiew, którzy przeprowadzili 7. spacer kosmiczny w tym roku na ISS. Źródło: NASA TV

Reklama