Przejdź do treści

Udany start załogowej misji Sojuz MS-11

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz FG z trzema astronautami w kapsule na jej szczycie. Był to pierwszy start załogowy od awarii tej rakiety w październiku.

Start rakiety odbył się z historycznego stanowiska nr 1 w kosmodromie Bajkonur. Rakieta wzniosła się o 12:31 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły bez problemów i po 8 minutach i 45 sekundach kapsuła Sojuz MS-11 z astronautami znalazła się na orbicie.

Była to pierwsza misja załogowa tej rakiety od czasu nieudanego lotu 11 października 2018 roku, kiedy podczas separacji bocznych członów doszło do uszkodzenia rakiety i awaryjnej ucieczki kapsuły z astronautami i powrotu po trajektorii balistycznej. Astronautom nic się nie stało, ale problem z rakietą spowodował spore zamieszanie w zarządzaniu Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Przeprowadzono śledztwo, które wykazało, że przyczyną awarii był uszkodzony sensor podczas operacji montażu bocznych rakiet. Nieudany lot zmienił harmonogram działania stacji, przesunął spacery kosmiczne i niektóre operacje oraz przyspieszył kolejny lot załogowy. Udane starty tej samej wersji rakiety w lotach z satelitami umożliwiły zielone światło dla kolejnego lotu załogowego.

Załoga stacji w komplecie


Statek Sojuz MS-11 kierował się do ISS po szybkiej trajektorii. Już po sześciu godzinach kapsuła „dogoniła” stację na orbicie. Cumowanie do kompleksu nastąpiło o 18:36 czasu polskiego. Skład ISS zasilili po tym locie:

Oleg Kononienko (Rosja) – weteran lotów kosmicznych, dla którego jest to czwarta misja. Ukończył inżynierię mechaniczną, a w 1996 roku został wybrany do korpusu kosmonautów. Po raz pierwszy poleciał na orbitę w 2008 roku w misji Sojuz TMA-12. Pomagał wtedy w montażu i aktywacji japońskiego modułu stacji Kibo. W 2011 roku poleciał po raz drugi – jako dowódca misji Sojuz TMA-03M. W 2012 roku podczas tej misji objął dowództwo nad całą stacją kosmiczną i był świadkiem pierwszego cumowania kapsuły towarowej Dragon firmy SpaceX. Trzecią długoterminową misję rozpoczął w 2015 roku – dowodził lotem statku Sojuz TMA-17M. Łącznie Kononienko spędził w przestrzeni kosmicznej rok,168 dni, 3 godziny i 28 minut.

Dr David Saint-Jaques (Kanada) – debiutant w roli astronauty. Ukończył fizykę w Montrealu, później obronił doktorat z astrofizyki na Cambridge. Początkowo pracował jako inżynier biomedyczny, na doktoracie opracowywał optykę adaptacyjną i systemy interferometryczne dla teleskopów naziemnych. Nie poprzestał na studiach z astrofizyki – w 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych i rozpoczął praktykę lekarza rodzinnego. W 2009 roku został wybrany do korpusu astronautów Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (Canadian Space Agency / Agence spatiale canadienne – CSA / ASC).

Ppłk Anne Charlotte McClain (USA) – debiutująca astronautka. Ukończyła inżynierię aeronautyczną na Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, a następnie wstąpiła do amerykańskiej armii. Ukończyła także dwa kierunki studiów magisterskich w Wielkiej Brytanii: inżynierię aeronautyczną i stosunki międzynarodowe. Po studiach służyła jako pilot w batalionach Amerykańskich Sił Powietrznych na Hawajach i w Iraku. W 2013 roku została wybrana do korpusu astronautów NASA.

Podsumowanie


Lot rakiety Sojuz FG był setnym startem orbitalnym w tym roku i siedemnastym startem rosyjskiej rakiety.

Źródło: NS

Więcej informacji:

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Widok na cumującego Sojuza MS-11 z kamery HD na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA TV.
 

Reklama